Mapiranje divljih deponija na području lokalnih samouprava i aplikacije prema fondovima koji se bave zaštitom životne sredine, kako bi se obezbedila sredstva za njihovo saniranje, glavni su koraci u rešavanju problema plutajućeg otpada koji ugrožava reke Lim i Drinu.


Na zajedničkom sastanku predstavnika resornih ministarstava Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, održanom u Priboju, kome su prisustvovali predsednici opština kroz koje protiče reka Lim i predstavnici preduzeća „Hidroelektrane na Drini“ iz Višegrada i „Drinsko-limskih hidroelektrana“ iz Bajine Bašte, dogovoreno je da se hitno postave mreže, odnosno lančanice na akumulacijama drinskih i limskih hidroelektrana. Time bi otpočelo rešavanje dugogodišnjeg problema zbog plutajućeg otpada koji Limom stiže u Drinu. Rezultati ovog međudržavnog dogovora biće vidljivi krajem ove godine, nakon čega će se zajedničkim ekološkim projektima konkurisati za sredstva iz međunarodnih fondova.Na toku dugom 220 kilometara, reka Lim protiče kroz tri države i 15 gradova, na čijoj obali je locirano na stotine divljih i gradskih, ali ne i sanitarnih deponija, sa kojih se pri višem vodostaju pokreću velike količine smeća.

-Na sastanku u Priboju je dogovoreno da svi predstavnici zainteresovanih opština i ministarstava tri države, koji čine operativni tim, što pre urade mape brojnih divljih deponija uz Lim i Drinu, rekao je Emir Hašimbegović, predsednik opštine Prijepolje. Njihovom sanacijom će, veruje, uskoro biti rešen problem plutajućih ostvra smeća koja uz sve druge opasnosti ugrožavaju i rad hidrocentrala na Limu i Drini.

Kao dugoročni plan izdvaja se organizovanje projekata prekogranične saradnje, kojim bi se olakšao rad komunalnih preduzeća iz sve tri zemlje. Na sledećem sastanku koji je najavljen za oktobar, lokalne samouprave predložiće dalje konkretne mere u cilju rešavanja ovog problema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari