Evropski lideri čestitali su Nikoli Sarkoziju pobedu na francuskim predsedničkim izborima, ističući da sada očekuju da se snažnija i konstruktivnija Francuska vrati za evropski pregovarački sto povodom budućnosti Unije.
„Francuska je oduvek zauzimala centralno mesto na evropskoj političkoj sceni i nije moguće imati snažnu Evropu bez evropske Francuske“, izjavio je predsednik Evropske komisije Hose Manuel Baroso ubrzo pošto su objavljeni konačni rezultati izbora prema kojima je Sarkozi osvojio 53,06 odsto, a njegov protivkandidat Segolen Roajal 46,94 odsto.

Evropski lideri čestitali su Nikoli Sarkoziju pobedu na francuskim predsedničkim izborima, ističući da sada očekuju da se snažnija i konstruktivnija Francuska vrati za evropski pregovarački sto povodom budućnosti Unije.
„Francuska je oduvek zauzimala centralno mesto na evropskoj političkoj sceni i nije moguće imati snažnu Evropu bez evropske Francuske“, izjavio je predsednik Evropske komisije Hose Manuel Baroso ubrzo pošto su objavljeni konačni rezultati izbora prema kojima je Sarkozi osvojio 53,06 odsto, a njegov protivkandidat Segolen Roajal 46,94 odsto. „U potpunosti imam poverenje u Nikolu Sarkozija, odnosno da će on igrati ključnu ulogu u rešavanju institucionalnog pitanja i integracije evropskih politika“, objasnio je Baroso.
Nemački savezni kancelar Angela Merkel, koja trenutno predsedava EU i koja se zalaže za rešavanje pitanja novog ustava EU, rekla je da je „važno nastaviti s bliskom, intenzivnom i saradnjom punom poverenja između Nemačke i Francuske“. Merkelova je, takođe, izjavila da se raduje što skorijem susretu sa Sarkozijem, koji dolazi iz iste političke porodice desnog centra kao i nemačka kancelarka i Baroso, kako bi „razmenili poglede“ o Evropi. Očekuje se da će izborna pobeda Nikole Sarkozija evropskoj politici pružiti napredak nakon gotovo dve godine kaskanja povodom ustava EU koji su glasači u Francuskoj i Holandiji odbacili na referendumima 2005.

Turska zabrinuta za proces pridruživanja EU

Ankara – Turski premijer Redžep Tajip Erdogan izrazio je juče nadu da pobeda Nikole Sarkozija, koji se protivi priključenju ove dominantno muslimanske zemlje EU, neće uticati na proces pridruživanja i bilateralne odnose. „I u pogledu procesa priključenja EU i odnosa Ankare i Pariza naša želja je da se od sada više ne suočavamo sa izjavama koje je Sarkozi davao tokom predizbornih sastanaka povodom bilateralnih odnosa naše dve zemlje“, izjavio je Erdogan. Predsednik Evropske komisije Hose Manuel Baroso zamolio je Sarkozija da ne blokira pregovore o priključenju s Turskom koji su počeli 2005, ali za koje se očekuje da će trajati najmanje deceniju. Sarkozi se, za razliku od svog prethodnika Žaka Širaka, oštro protivi priključenju Turske u blok, najavljujući da će uložiti veto.

U okviru svog pobedničkog govora Sarkozi je potvrdio da se „Francuska vratila u Evropu“, dodajući da se „raduje perspektivi zajedničkog rada na jačanju Unije.“ Očekuje se da će Sarkozi, posle zvaničnog imenovanja 16. maja, otputovati u Berlin i Brisel u znak svoje privrženosti Evropi. Njegova pobeda će najverovatnije olakšati postizanje opšteg konsenzusa među zemljama bloka da je potrebna parlamentarna ratifikacija, a ne referendum kako bi novi ustav EU ugledao svetlost dana.
Još uvek ja na Sarkoziju da obelodani svoje prave stavove povodom određenih aspekata u Evropi. Tokom svoje predsedničke kampanje on je mnogo puta kritikovao Evropu, govoreći da EU mora učiniti više za svoje građane i optužujući Brisel za pružanje podrške neproverenim ekonomijama slobodnog tržišta. On je isto tako pozvao Evropsku centralnu banku da zauzme jači stav u korist kreiranja poslova i rasta, dok se u isto vreme žalio da jaka valuta evro šteti francuskom izvozu.
Američka i evropska štampa juče su posvetile veliku pažnju izboru novog predsednika Francuske. Vašington post u svom uvodniku upozorava, međutim, da pobeda bivšeg ministra unutrašnjih poslova „ne garantuje automatski uspeh na čelu države“. „Ne može se očekivati da će Sarkozi odmah raskrinkati Širakovu spoljnu politiku koja je Evropu postavljala kao protivtežu SAD“, piše dnevnik i dodaje da je „Sarkozi više impresioniran američkom unutrašnjom politikom“.
Evropska štampa ocenila je da izbor Sarkozija predstavlja „prekid s prošlošću i obnovu desnice u Francuskoj“. Švajcarski Tribin de Ženev je pisao da je „Francuska sada promenjena i da će ritam tranzicije biti ubrzan, jer će Sarkozi voditi zemlju kao što vodi svoju karijeru – brzim korakom“. Britanska štampa piše da Sarkozi „ne sme da gubi vreme u primeni svog programa ekonomskih i socijalnih reformi“. Gardijan je ocenio da je za Sarkozija „završeno vreme držanja govora“ i da treba da počne da radi. Tajms piše da su Francuzi „juče masovno glasali za promene“, dok Dejli telegraf navodi da „bivši ministar unutrašnjih poslova sada ima mandat za radikalnu promenu“.
Ruski Komersant piše da je izbor „Sarkozija pobeda za one koji žele liberalne reforme u francuskoj privredi, ali postoji opasnost da se brzo pojave nezadovoljni ljudi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari