Baštovani iz Tokija tražili odštetu zbog reklama koje štete "rastu i snu povrća" 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan pre 80 godina dnevni list Pravda preneo je izveštaje mađarske štampe o razvoju ratnog stanju u Evropi i njihove dalje predikcije. Istog dana list Vreme, između ostalog, piše o baštovanima iz Japana i njihovoj tužbi zbog javne rasvete.

List Vreme donosi priču iz Tokija. Grupa baštovana iz predgrađa Tokija tražila je odštetu od javnog preduzeća koje je zaduženo za svetlosne reklame.

Poljoprivrednici su tužbu zasnovali na tvrdnjama da velike svetlosne reklame utiču na rast i san povrća.

Baštovani iz Tokija tražili odštetu zbog reklama koje štete "rastu i snu povrća" 2
Foto:screenshot/digitalna.nb.rs

Smatralo se da je u pitanju praznoverje, kako nije novost da su poljoprivrednici skeptični prema tehničkim izumima.

Ispostavilo se da njihove sumnje vuku korene iz novog istraživanja.

Pomenutim istraživanjem je dokazana veza između električne svetlosti i klica mnogih biljaka.

Pre desetak godina eksperimentima je utvrđeno da električna svetlost razvija ugljenu kiselinu na đubrovitom terenu, pod izvesnim uslovima.

Stroga kontrola zemljišta i vrste osvetljenja se podrazumeva kako bi se došlo do što optimalnijih rezultata.

Neonova svetlost dokazano pojačava klijanje i rast biljaka, što u nekim situacijama dovodi do ranog i oskudnog ploda.

Kako se osvetljenje nalazi u neposrednoj blizini japanskih baštovana pa je izvesna i šteta, njihova tužba je opravdana.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke

Mađarska štampa se osvrnula na ratno stanje u Evropi u svom spoljnopolitičkom segmentu. Glavne zaključke preneo je list Pravda.

Baštovani iz Tokija tražili odštetu zbog reklama koje štete "rastu i snu povrća" 3
Foto:screenshot/digitalna.nb.rs

Poluzvanični list „Madžarorsag“ osvrće se na izjave vodećih ličnosti nemačke državne uprave. U svom prikazu smatraju da se Nemačka sprema za grandioznu ofanzivu protiv Engleske.

Posebno ističu govor ministra Gebelsa i kažu da je „rat već ušao u svoju završnu fazu i da neposredno predstoje događaji od velikog značaja u pogledu daljeg toka rata“.

„Uj Mađaršag“ je analizirao prilike na Balkanu i tako smatra da na ovom području neće biti novih ratnih događaja „pošto je Nemačkoj od principalnog interesa da se na ovom delu kontinenta i dalje  održava mir“.

Vojni saradnik jednog od listova deli isto mišljenje, te dodaje da još uvek nije moguće tačno znati gde će se odviti sledeći veliki sukob između Rajha i Engleske.

On takođe smatra da će Balkan ostati po strani rata.

Štampa se većinski slaže u tome da će se u narednim danima i nedeljama razviti novi momenti u daljem ratovanju.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari