Batut: Nizak rizik da se korona pojavi u Srbiji 1Foto: EPA-EFE/ CARMO CORREIA

Rizik da se novi korona virus pojavi u Srbiji postoji ali se za sada procenjuje kao nizak, imajući u vidu mere koje se preduzimaju u žarištu infekcije, drugim zemljama, i u Republici Srbiji, kažu za Danas u Institutu za javno zdravlje Batut.

Kako objašnjavaju, u našoj zemlji postoji niz procedura koje treba da spreče širenje korona virusa.

Tako osobe koje su došle sa područja Vuhana u Srbiju u prethodnih 14 dana, koliko iznosi maksimalni inkubacioni period za ovu bolest, prolaze zdravstvene preglede da bi se utvrdilo da li ima simptoma respiratorne infekcije.

Da li mislite da će korona virus prerasti u epidemiju svetskih razmera?

Loading ... Loading ...

Ukoliko osoba nema nikakvih simptoma, ona dobija Rešenje o zdravstvenom nadzoru koje traje dve nedelje.

– Ovo rešenje sadrži sve informacije o postupcima koji slede i imaju obavezujući karakter. Obaveza je da se osoba u naredna 24 sata javi nadležnom epidemiologu u institute ili zavodu za javno zdravlje na teritoriji na kojoj se nalazi, nakon čega se u svakodnevnom kontaktu sa nadležnim službama sprovodi nadzor nad zdravstvenim stanjem osobe – ističu u Batutu, dodajući da ako se kod nekoga jave simptomi respiratorne bolesti, ta osoba biva prebačena do najbližeg infektivnog odeljenja.

Kako dalje objašnjavaju, ako se desi da osoba koja dolazi sa područja Vuhana, u momentu ulaska u zemlju, već ima ispoljene simptome bolesti, ona se smešta u sobu za izolaciju na graničnom prelazu odakle nadležne epidemiološke službe organizuju prevoz do najbližeg infektivnog odeljenja, gde se nastavlja lečenje, odnosno utvrđuje da li je osoba zaražena korona virusom.

– Ukoliko se kod pacijenta dobije pozitivan nalaz (na korona virus), pacijent se smešta u posebne izolacione jedinice Infektivnog odeljenja gde se nadalje sprovode lečenje i preventivne mere u cilju sprečavanja širenja infekcije u bolničkim uslovima – zaključuju u Batutu.

Pored opisanih mera za sprečavanje širenja korona virusa u Srbiji, Ministarstvo zdravlja Srbije objavilo je I preporuke građanima koji su doputovali iz Kine. Saveti su namenjeni osobama koje dolaze iz grada Vuhan, zatim putnicima koji su posećivali pijace sa životinjama ili zdravstvene ustanove, kao i građanima koji su bili u kontaktu sa obolelima od respiratornih infekcija. Pored opštih mera predostrožnosti, nadležni savetuju osobama sa simptomima respiratornih virusa da se jave zdravstvenim ustanovama.

Ministarstvo između ostalog preporučuje putnicima iz Kine da u naredne dve nedelje smanje kontakte sa drugim osobama, često peru ruke, a ako osete simptome infekcije organa za disanje, odmah stave masku.

– Pozovite telefonom epidemiologa instituta ili zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje u kome boravite. Od epidemiologa ćete dobiti uputstva o daljem postupku – navodi dalje Ministarstvo, na čijem se sajtu može pronaći spisak telefona instituta za javno zdravlje u Srbiji.

Prema poslednjim informacijama od korona virusa preminulo je 106 osoba dok je registrovano 4,515 zaraženih osoba što predstavlja skok od skoro 60 odsto u odnosu na ponedeljak. Najveći broj obolelih nalazi se u provinciji Hubej (2,741), u kojoj se nekoliko gradova nalazi pod potpunom blokadom kako bi se sprečilo širenje zaraze.

Svetski stručnjaci međutim upozoravaju da je moguće da je broj obolelih znatno veći i da dostiže čak 100.000. Kako piše Gardijan, trenutno izgleda da se virus lako prenosi sa čoveka na čoveka, odnosno da jedan zaraženi može da inficira i do tri osobe.

Pored Kine, korona virus se pojavio na Tajlandu, Hong Kongu, Americi, Tajvanu, Australiji, Singapuru, Japanu, Južnoj Koreji, Kanadi, Vijetnamu. U Evropi, kod tri osobe za sada je otkriven korona virus u Francuskoj i Nemačkoj.

Zbog mogućnosti globalnog širenja epidemije Svetska zdravstvena organizacija prošle nedelje je razmatrala mogućnost uvođenja vanrednog stanja. Za sada se odustalo od te namere, a ZSO rizik od zaraze procenjuje kao veoma visok u Kini, dok je rizik u region i globalno procenjen kao visok.

Prethodnih dana epidemiolozi u Srbiji ocenili su da Srbiji ne preti velika opasnost od pojave korona virusa s obzirom na to da naša zemlja u poređenju sa nekim drugim mestima prima relativno mali broj putnika iz Kine. Pretpostavlja se da su izvor zaraze korona virusom životinje koje su prodavane na pijaci morske hrane u Vuhanu gde su zabeleženi i prvi slučajevi bolesti. Epidemija dolazi u periodu kada milioni Kineza putuju zbog proslave lunarne nove godine, što dodatno otežava borbu zdravstvenih radnika.

Dačić: Troje građana tražilo evakuaciju

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je juče da se iz zarazom ugroženih područja Kine ambasadi Srbije u Pekingu javilo pet naših državljana, od kojih je troje iskazalo želju za evakuacijom. Dačić je novinarima rekao da ta evakuacija neće biti jednostavna, zbog propisa Svetske zdravstvene organizacije i da nijedna zemlja još to nije uspela da uradi, ali da će Srbija pokušati da sa Francuskom vidi da to mogu zajedno izvesti. „U ostalim delovima Kine sve normalno funkcioniše. Ne može se vršiti evakuacija iz Pekinga, jer grad nije zatvoren, situacija je normalna i svako može da ode, objasnio je Dačić“.

Zabranjene posete na VMA

U cilju sprečavanja nastanka i širenja respiratornih infekcija od ponedeljka, 27. januara 2020. godine do daljeg zabranjene su posete pacijentima na bolničkom lečenju u svim vojnozdravstvenim ustanovama – u Vojnomedicinskoj akademiji, vojnim bolnicama Niš i Novi Sad i u Centru vojnomedicinskih ustanova Beograd, saopšteno je iz ove institucije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari