Palestinske vlasti odbacile su juče uslove izraelskog premijera Benjamina Netanjahua za prihvatanje rešenja o postojanju dve države, navodeći da bi se na taj način „paralisao“ mirovni proces. U dugoočekivanom govoru, Netanjahu je prvi put prihvatio stvaranje palestinske države, ali samo pod uslovom da ona bude demilitarizovana.

Nabil Abu Rdajnah, portparol palestinskog lidera Mahmuda Abasa ocenio je Netanjahuov govor kao osporavanje palestinske, arapske i američke pozicije. U velikom govoru, nekoliko nedelja nakon što je Barak Obama apelovao na šefa izraelske vlade da se saglasi o planu za postojanje dve države, Netanjahu je rekao da Palestinci moraju da prihvate Izrael kao jevrejsku državu. Takođe, buduća palestinska država, prema uslovima Netanjahua, ne bi smela da ima vojsku, kontrolu nad vazdušnim prostorom niti joj sme biti omogućeno da raznim kanalima krijumčari oružje. Njegov govor provocirao je bes među Palestincima. „Netanjahuova uslovljavanja predstavljaju sabotažu svih inicijativa, parališu napore koji su do sada preduzeti i osporavaju pozicije Arapa i Amerikanaca“, izjavio je Abasov portparol.

Palestinski mirovni pregovarač Saeb Erekat smatra da je govor izraelskog lidera „zatvorio vrata postojećem statusu pregovora“. „Tražimo od sveta da ne naseda na Netanjahuovu upotrebu termina palestinska država. Proglašavajući Jerusalim prestonicom Izraela, on kaže da pitanje izbeglica treba da bude rešeno izvan Izraela i zalaže se za opstanak izraelskih naselja“, smatra Erekat. Portparol Hamasa u Gazi Sami Abu Zuhri opisuje govor kao „rasistički“ i poziva arapske nacije da „formiraju jak savez“ protiv Izraela.

Egipatski predsednik Hosni Mubarak takođe je osudio govor naglasivši da „ zahtev da Palestinci priznaju Izrael kao jevrejsku državu narušava šansu za mir“. Mubarak je naglasio da „ni Egipat, niti ijedna druga arapska zemlja neće podržati ovaj pristup“.

S druge strane, Bela kuća je ocenila Netanjahuov govor kao „važan korak napred“. Slična ocena stigla je i od šefa francuske diplomatije Bernara Kušnera. U zvaničnom saopštenju Vašingtona, navodi se da je Obama „uveren da ovo rešenje može i mora osigurati izraelsku bezbednost i zadovoljenje palestinskih legitimnih težnji za državom“.

Predsedništvo EU pozdravilo je govor Netanjahua. „Sa moje tačke gledišta, ovo je korak u dobrom pravcu. Izraelsko prihvatanje palestinske države je važan signal“, izjavio je ministar inostranih poslova Češke Jan Kohout, čija zemlja trenutno predsedava EU. Ministar inostranih poslova Švedske Karl Bilt, zemlje koja od 1. jula predsedava EU, nazvao je Netanjahuovo priznanje kao „mali korak napred“. Šef finske diplomatije Aleksandar Stab, pak, smatra da Netanjahuov potez nije dovoljan za poboljšanje odnosa između Brisela i Izraela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari