Belgijski kralj zastupa politiku neutralnosti 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Listovi Pravda i Vreme pišu još i o momku kome je kuršum promenio karakter

List Pravda piše o izjavi belgijskog kralja Leopolda Trećeg, preko radija u obraćanju SAD, da će Belgija i dalje zastupati poziciju neutralnosti, ali ako bude prinuđena da se brani, to će biti 10 puta jačom snagom nego ranije.Belgijski kralj zastupa politiku neutralnosti 2

Papa u svojoj prvoj enciklici (pismu) , izrazio žaljenje što su njegovi napori u cilju otklanjanja rata ostaali bez uspeha. Uputio je apel sveštenstvu i vernicima da ne prestaju sa molitvama za postizanje milosti i mira, prenosi Pravda.

Pravda piše i o Bobu Larsu iz Čikaga, kome je kuršum u lobanji uticao na promenu karaktera. Bob je dvadesetpetogodišnjak koga je prijatelj u toku lova slučajno okrznuo kuršumom. Pošto je metak završio na nezgodnom mestu u lobanji, lekari su odlučili da ga tu ostave. Međutim, Bob je od čestitog, vrednog, mirnog momka postao lažljivac, lopov i pijanica. Kada je uhvaćen u pokušaju krađe, sud ga je ponovo poslao u bolnicu, lekari su mu ovog puta izvadili kuršum, a on se vratio na staro. Smatra se da mu je kuršum nadraživao određeni nerv te je uticao na promenu njegovog karaktera.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Belgijski kralj zastupa politiku neutralnosti 3List Vreme piše da je Ruzvelt obezbedio većinu u Senatu za ukidanje zabrane izvoza oružja, ali je izjavio da ne želi da se i po treći put kandiduje za predsednika SAD.

Aleksandar Bodi, bivši opunomoćeni ministar u Moskvi, pokušao je da prošvercuje vaze, escajg, salon garniture. Ali pažnju javnosti zaokupirali su skupoceni persijski tepisi koji se sada nalaze u carinskom magacinu na železničkoj stanici. Oni se ne izlažu prodaji, a na pitanje zašto i gde je Bodi, zaposleni nemaju odgovor, prenosi Vreme.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari