Dok javnost čeka da optužnica protiv grupe Veljka Belivuka postane pravosnažna, iz vrha izvršne vlasti dolaze signali da time neće biti okončana borba protiv saradnika ovog kriminalnog klana.
Kako je u intervjuu za Večernje Novosti istakao predsednik pokrajinske vlade Igor Mirović, policija je načinila brojne propuste u radu na slučaju Veljka Belivuka.
On je precizirao da, prema njegovom mišljenju, problem predstavljaju tri kategorije policijskih službenika – oni koji su bili u direktnom kontaktu sa klanom, one koji su ćutali i one koji su nesposobni.
„Za mene je glavno pitanje da li smo kao država sposobni da prvu grupu procesuiramo. Potom, da drugu grupu, u skladu sa zakonom, udaljimo iz MUP, a da treća grupa snosi sankcije, u smislu da se jasno kaže da su nešto morali preduzimati, a da to nisu preduzimali iz neznanja, nesposobnosti, ili elementarne neodgovornosti“, istakao je Mirović.
Sa Mirovićevim stavom saglasan je i predsednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović ističući za Danas da smatra da u policiji i dalje ima saradnika grupe Veljka Belivuka koji nisu procesuirani.
– Policijski sindikat Srbije je od 2015. godine ukazivao na povezanost bivšeg rukovodstva MUP-a sa pojedinim kriminalnim organizacijama. Zbog toga smo bili šikanirani, ukinuta nam je reprezentativnost, našim članovima je prećeno… Ipak, promenom rukovodstva u ministarstvu se to promenilo i verujem da se nalazimo na dobrom putu da taj problem rešimo, ističe Mijailović, napominjući da očekuje da se nastavi istraga saradnika Belivukovog klana.
Prema mišljenju Milana Dumanovića, nekadašnjeg pripadnika Odeljenja za opservaciju i dokumentovanje MUP-a Srbije koji je izbačen iz policije nakon podnošenja krivične prijave protiv nekadašnjeg rukovodstva MUP-a najveći problem unutar MUP-a nikada nisu bili pojedinci koji su sarađivali sa pojedinim grupama.
– Mnogo veći problem od toga su političari koji su onemogućavali poštene policajce da rade svoj posao. Policija je mogla da uhapsi grupu Veljka Belivuka još 2017. godine da im je to dozvoljeno. Međutim, istraga koju je zbog ubistva na šinama vodio pokojni inspektor Dejan Jović je sabotirana od strane tadašnjeg vrha ministarstva, navodi Dumanović, koji je član pokreta Oslobođenje.
Prethodnih meseci uhapšeno je više policijskih službenika zbog sumnje da su u nekom kapacitetu sarađivali sa grupom Veljka Belivuka.
Neposredno nakon hapšenja grupe, uhapšena su i dva policijska službenika koji se sumnjiče da su pretresom jednog od stanova pripadnika grupe pokušali da prikriju dokaze.
Slobode je lišen i inspektor Službe za borbu protiv organizovanog kriminala Božidar Stolić koji se sumnjiči da je pripadnicima grupe odavao poverljive informacije.
Najviše pažnje javnosti privukla je istraga pokrenuta protiv nekadašnjeg zamenika načelnika SBPOK-a Gorana Papića koji se sumnjiči da je zloupotrebom službenog položaja uticao da se Marku Miljkoviću, Belivukovom saradniku, mimo procedura, vrati blindirani automobil.
U sklopu ove istrage saslušan je i bivši ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović koji je negirao učešće u ovom krivičnom delu.
Načelnici po volji stranke
Prema rečima Milana Dumanovića, nekadašnjeg policijskog službenika, Igor Mirović, predsednik pokrajinske vlade, nije kompetentan da govori o propustima u istrazi, jer, kako dodaje, ne razume kako funkcioniše rad u Ministarstvu unutrašnjih poslova. „Istragu protiv saradnika neke kriminalne organizacije ne mogu da vode političari, već isključivo Sektor unutrašnje kontrole MUP-a Srbije. Međutim, od dolaska Srpske napredne stranke na vlast na mesto načelnika ovog sektora postavljani su isključivo ljudi koji su imali odobrenje stranke“, ističe Dumanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.