Povodom inicijative Katedre krivično-pravnih nauka Pravnog fakulteta u Novom Sadu, dekan ove ustanove proglasio je ništavnom odluku o odbrani doktorske disertacije čuvenog novosadskog advokata Slobodana Beljanskog.
U komisiji odbranjene disertacije iz 2001. godine pod nazivom „Jugoslovenski krivični postupak i međunarodni pravni standardi“, nalazili su se Momčilo Grubač, Zagorka Jekić i Ištvan Feješ.
Kako se navodi u obrazloženju u koje je redakcija Danasa imala uvid, Komisija za utvrđivanje činjeničnog stanja i valjanosti zakonske procedure prilikom odbrane disertacije, koju su činili Branislav Ristivojević, Milan Babić i Snežana Petrović došli su do zaključka da je podneskom iz 1992. godine Beljanski obavestio Fakultet da „definitivno ne želi da brani svoju disertaciju“, te su mu vraćena sva dokumenta, a postupak odbrane disertacije završen neuspešno. Dalje se navodi da Beljanski „više nikada nije prijavljivao doktorat na Pravnom fakultetu u Novom Sadu“ a da je Nastavno-naučno veće 1. marta 2001. godine imenovalo komisiju za odbranu prethodno povučene disertacije, te da je tadašnji dekan Srđan Šarkić zakazao odbranu doktorata. Kao problematično se ističe to što ne postoji zahtev Slobodana Beljanskog za ponovnu odbranu disertacije.
Slobodan Beljanski ovu odluku smatra neosnovanom i bizarnom, jer kako navodi za Danas, proizlazi da je disertaciju odbranio protivno svojoj volji.
– Rešenje dekana Pravnog fakulteta u Novom Sadu smatram bizarnim, neosnovanim, a u krajnjoj liniji i paradoksalnim. Proizlazi da sam doktorsku disertaciju odbranio protiv svoje volje, takoreći na prisilu tog istog Pravnog fakulteta. Bilo bi samo zabavno, da ne potiče od visokoškolske ustanove koja bi, umesto što daje primer produkovanja pravne nesigurnosti, trebalo druge da uči pravu i bude uzor pravnog reda – kazao je Beljanski.
On je istakao i da je odluku o formiranju komisije i odbrani disertacije donelo Nastavno-naučno veće fakulteta 1. marta 2001. godine.
– Komisija je zakazala odbranu i ja sam sa uspehom svoj rad odbranio. Nikakav moj posebni zahtev nije bio potreban, niti je od mene tražen. U proteklih gotovo 16 godina izmenilo se šest dekana i do ovog poslednjeg nikome nije padalo na um da pokreće sličnu akciju – zaključio je Beljanski u izjavi za naš list.
Angažman
Neke od aktivnosti Slobodana Beljanskog u poslednje vreme su učestvovanje u organizovanju CEPRIS-a (Centra za pravosudna istraživanja) kao nezavisne, dobrovoljne, nedobitne, nevladine organizacije za istraživanje, izučavanje i unapređenje pravosuđa u demokratskom društvu, na čijem čelu se nalazi Beljanski; Pravni je zastupnik Saveza mađarskih učenika Vojvodine u procesu protiv Pravnog fakulteta kojima nije dozvoljeno da u ovoj ustanovi prijemni ispit polažu na maternjem jeziku iako je to propisano odlukom Skupštine APV; Beljanski se nalazi i u pravnom timu koji je oštro kritikovao smenu Slobodana Arežine sa mesta programskog direktora Radio televizije Vojvodine i ostale otkaze i turbulencije na medijskom javnom servisu, koji su usledili nakon toga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.