Predsednik Advokatske komore Vojvodine Vladimir Beljanski izjavio je danas da Više javno tužilaštvo još uvek nije donelo naredbu o sprovođenju istrage za tragediju u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 osoba, dok je brzo reagovalo kada je trebalo odrediti pritvor za demonstrante koji su zahetvali odgovornost za tragediju, među kojima i za bivšeg potpredsednika Vlade Vojvodine Gorana Ješića, za kojeg je rekao da je „politički zatvorenik“.
Beljanski je za novosadski portal 021 rekao da je policija još tokom protesta, u utorak uveče, 5. Novembra, mogla odmah da hapsi osobe koje su demolirale Gradsku kuću, „ali da je bilo volje“.
„Niko me ne može uveriti da ta lica koja su započela uništavanje gradske imovine nisu odmah mogla biti uhapšena, nego da je bilo potrebno čekati, napraviti selekciju ko će biti hapšen, tako i da dođe do hapšenja Gorana Ješića za kog sam ubeđen da je neka vrsta političkog zatvorenika, a ne da je njemu pritvor određen isključivo zbog pravnih razloga“, rekao je Beljanski.
Dodao je da se, prema javno objavljenim podacima, može zaključiti da tužilaštvo uopšte ne ispituje svedoke, čime se obezbeđuju dokazi u krivičnom postupku.
„Zapravo su u pitanju takozvani informativni razgovori sa licima koja mogu da imaju određena saznanja o eventualno izvršenom krivičnom delu. Ono što je takođe bitno da se zna jeste da tužilaštvo nije pokrenulo istragu. Nema naredbe o sprovođenju istrage, nema kvalifikovanog krivičnog dela koje je tačno određeno i za koje se istraga vodi i nema lica protiv kojih se istraga vodi, pa čak nije doneta ni naredba protiv nepoznatih lica o sprovođenju istrage“, objasnio je Beljanski.
Ocenio je da na taj način tužilaštvo zapravo kompletnu javnost drži u potpunom mraku i ne zna se šta se sa predmetom događa.
„To je ono što dalje stvara veliku sumnju da se postupak ne vodi putem pravnih sistema, odnosno pravnih rasporeda radnji koje treba da se poduzmu u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku i stvara opravdanu sumnju da su u pitanju neki drugi interesi kojima se tužilaštvo vodi u ovom slučaju i da su ti interesi povezani sa određenim političkim strukturama“, rekao je Beljanski.
Dodao je da javnost ne zna da li je tužilaštvo dalo naredbe za pretres prostorija i državnih organa i firmi koje su učestvovale u postupcima i dodeljivanja i zaključivanja ugovora sa izvođačima, podizvođačima, nadzorom, ostalim saradnicima na projektu rekonstrukcije Železničke stanice i nadstrešnice.
„Ukoliko to nije urađeno, tada postoji velika sumnja u to da je ta dokumentacija mogla biti prepravljena, sakrivena, promenjena, uništena i tako dalje. Zbog toga postoji opravdana zabrinutost kompletne javnosti jer ovako nešto signalizira da teško možemo imati poverenja u onog za kog ne znamo ni šta radi“, kazao je Beljanski.
Beljanski je to ispričao za portal 021, u tekstu pod naslovom „Gde je i šta radi Više javno tužilaštvo u Novom Sadu u slučaju nesreće na Železničkoj stanici?“
Poslednje obaveštenje o istrazi nesreće, koja se desila 1. novembra kada se nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu obrušila na građane, ubivši 14 i teško ranivši tri osobe, tužilaštvo je objavilo 5. novembra.
Oni su tada naveli da su u danima pre toga saslušali više desetina osoba, te da na ovom slučaju radi pet javnih tužilaca i dva javnotužilačka pomoćnika.
Nije poznato koji su tužioci angažovani na ovom slučaju, a Više javno tužilaštvo ne odgovara na brojna pitanja novinara iz različitih medija.
U međuvremenu, mesto nesreće je brzo raščišćeno, a građevinski ostaci srušene nadstrešnice su, prema ranijem saopštenju tužilaštva, radi obezbeđivanja dokaza premešteni na „sigurnu lokaciju gde su pod neprekidnim nadzorom službenih lica Policijske uprave u Novom Sadu“.
Tužilaštvo je tada navelo i da je od „različitih ustanova, pravnih i fizičkih lica izuzeta relevantna dokumentacije čija je detaljna analiza u toku“, bez preciziranja o kojim je subjektima i osobama reč.
Zamenik predsednika Državnog veća tužilaca i poverenik za samostalnost Visokog saveta tužilaca Goran Ilić je za nedeljnik Radar rekao da „nikome u Srbiji nije jasno u kom pravcu se kreće predistražni postupak, šta to rade ti ljudi tamo“.
„Čini mi se da je nesreća u Novom Sadu pokazala da Srbija, osim što ima problem u građevinarstvu, ima velikih problema i u tužilaštvu“, rekao je Ilić.
„Iako tužilaštvo nije i dalje uhapsilo osumnjičene za tragediju na Železničkoj stanici, uspelo je u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom da po hitnom postupku uhapsi građane koji su učestvovali na protestu u Novom Sadu tog 5. Novembra“, naveo je 021.
Novosadski opozicioni odbornik Miša Bačulov nalazi se u pritvoru od 7. novembra nakon što je odluka o kućnom pritvoru preinačena, kao i Goran Ješić koji je istog dana poslat u zatvor nakon što je povučena odluka o branjenju sa slobode.
U pritvoru do 30 dana su i aktivista Ivan Bjelić, zatim student Akademije umetnosti u Novom Sadu Relja Stanojević i još petoro građana, među kojima je i maloletnik.
Pritvor im je određen „zbog okolnosti koje ukazuju da bi mogli da ponove krivično delo, kao i zbog načina izvršenja i težine posledica, što je dovelo do uznemiravanja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.