Ko treba da reši gotovo dramatičnu bezbednosnu situaciju u severnom delu Kosovske Mitrovice, koja je posle višegodišnjeg fantomskog bacanja bombi, podmetanja eksploziva, prebijanja i drugih incidenata, krajem prošle nedelje kulminirala ubistvom mitrovačkog privrednika i odbornika SLS u novoj kosovskoj opštini severna Mitrovica Dimitrija Janićijevića?
Iako zvanična Priština forsira ideju o „kriminalnom severu“, u koji želi da zavede red i kosovske zakone, politički lideri Srba sa severa Kosova i Metohije tvrde da je u Beogradu ključ za rešavanje mitrovačkih bezbednosnih problema. Momir Stojanović, poslanik SNS i član skupštinskih odbora za KiM i odbranu i unutrašnja pitanja u Skupštini Srbije, kaže za Danas da su uzrok problema „interesne kriminogene grupe“, koje zvanični Beograd može da sankcioniše „samo u dijalogu sa privremenim institucijama u Prištini i međunarodnim predstavnicima“.
– Srbija ima neograničene mogućnosti da reaguje, a u nekoliko prilika je i pokazala da to može kad hoće. Problem je što nema političke volje da se u severnom delu Mitrovice reši opšta bezbednosna situacija. Ovde nije normalna atmosfera za ljude koji bi želeli da podižu decu. Ovakvo stanje moglo bi da izazove novo iseljavanje. Pred Srbima u Mitrovici su tri mogućnosti: da ostanu ovde samo zato što Albanci za sve ove godine nisu uspeli da ih proteraju, da se sami naoružaju i uzvrate istom merom ili da država reši aktuelnu situaciju zajedno sa Euleksom i KPS – kaže za Danas Oliver Ivanović, predsednik Građanske inicijative SDP i bivši državni sekretar Ministarstva za KiM.
Da Beograd ima načina da utvrdi ko baca bombe i podmeće eksploziv u severnom delu Mitrovice veruje i poslanik DSS u Skupštini Srbije Marko Jakšić. Sagovornik Danasa smatra da je „bezbednosna situacija za Srbe bila bolja kad tu su bili momci s mosta i u vreme vladavina Vojislava Koštunice, jer je tada napada bilo samo sa albanske strane“. Jakšić tvrdi da bi bilo „dovoljno da ova vlast kopira ono što je tada rađeno“.
– Incidenti su se intenzivirali posle upada specijalaca Rose krajem jula 2011. posle prekida pregovora Beograda i Prištine o carinskom pečatu. Unošenje nemira u glavni srpski centar na KiM trebalo je da izazove psihozu straha i nesigurnosti. Pokušaj da se severna Mitrovica proglasi kriminogenom zonom, zato što su se ovde ljudi suprotstavljali svakoj integraciji u kosovski sistem, imao je za cilj da slomi otpor i izazove etničko čišćenje. Posebno su nas ocrnili mediji sa falsifikovanim podacima. Prema izveštajima Unmika, na severu ima najmanje kriminala na KiM, a manji je i u odnosu na ostale delove Srbije – pojašnjava za naš list Milan Ivanović, predsednik SNV severnog KiM.
Prema rečima Momira Stojanovića, loša bezbednosna situacija je „posledica specifičnog položaja srpskih enklava na severu koje se oslanjaju na Srbiju, što omogućava šverc i duge kriminalne radnje, jer su Beogradu ograničene mogućnosti da deluje, a svaki pokušaj privremenih institucija u Prištini i međunarodnog faktora da zavedu red proglašava se dodatnim pritiskom na srpsku zajednicu“. Stojanović tvrdi da su „ovu situaciju iskoristile neke interesne kriminogene grupe da stave pod kontrolu bezbednosne nadležnosti koje pripadaju državnim institucijama“.
– Beograd može dvostruko da pomogne povećanju bezbednosti na severu KiM. Prva stvar je promena političke elite i srpskih lidera na severu. Te kadrovske promene treba da obezbede nove lidere koji će tesno da sarađuju sa Beogradom i da vode kompromisnu politiku sa Prištinom. Druga je da Beograd u dogovoru sa privremenim institucijama u Prištini i međunarodnim predstavnicima preduzme mere za suzbijanje ilegalnih kriminalnih radnji – objašnjava Momir Stojanović, poslanik SNS u Skupštini Srbije, član skupštinskih odbora za KiM i odbranu i unutrašnja pitanja.
Odluke i dokazi
– Izjave potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića o njegovim novim saznanjima u slučaju „Panda“ sama po sebi neće dati zeleno svetlo za nove albanske napade, jer o tome ne odlučuju ni Srbi ni Albanci, nego stranci. Nije isključeno da bi albanska strana, koja koristi svaku priliku, mogla da iskoristi i posredni zaključak iz Vučićeve izjave da se Srbi ubijaju među sobom – kaže Oliver Ivanović. Milan Ivanović smatra da Vučićeva izjava neće uticati na situaciju na severu KiM, ali upozorava da u „ovako osetljivim sredinama treba iznositi relevantne činjenice i dokaze“.
Preti ukrajinski scenario
– Na situaciju na severu KiM utiču vrlo moćne političke paralelne bezbednosne grupe. One imaju podršku ili na lokalu ili u delu vlade i njoj bliskih krugova, koji ne žele Briselski sporazum, ulazak opština na severu u kosovski sistem, Srbiju u EU i NATO. Vlada Srbije unutar sebe i sa predsednikom mora da prelomi u kom pravcu ide KiM. To je pitanje evropskih integracija – Kosovo je uslov za pristup EU. Nama ozbiljno preti scenario Ukrajine, jer u ovakvim okolnostima na KiM, u slučaju vanrednih izbora agenda neće biti reforme, nego bezbednost, evroskepticizam, izdaja ili ne – kaže za Danas politički analitičar i predsednik Aktivne Srbije Dušan Janjić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.