Univerzitet u Beogradu nalazi se na 348 mestu, od 2.000 univerziteta u svetu koji su se našli na upravo objavljenoj rang-listi Centra za rangiranje svetskih univerziteta (CWUR) za 2022/23. godinu.
Ove godine analizirani su rezultati 19.788 univerziteta, a na listi Global 2000 nalaze se visokoškolske institucije iz 96 zemalja.
Što se tiče nacionalnog ranga, Beogradski univerzitet je najbolji u Srbiji, a iza njega su Univerzitet u Novom Sadu, koji je zauzeo 1.117 poziciju na CWUR listi, Univerzitet u Kragujevcu je na 1.622 mestu, a Univerzitet u Nišu na 1.635.
Veljko Jeremić, profesor Fakulteta organizacionih nauka, objašnjava za Danas, da se CWUR rang-lista zasniva na četiri domena, od čega naučno-istraživački domen nosi 40 odsto.
– Naučno-istraživački rezultati su zasnovani na podacima iz Science Citation Index Expanded (SCIe), Social Sciences Citation Index (SSCI) i Arts & Humanities Citation Index (AHCI) sa Web of Science indeksne baze (Clarivate Analytics). Za razliku od Šangajske liste, koja za indikator PUB računa sve radove sa SCIe i SSCI liste, bez obzira na citiranost radova i kvalitet časopisa u kojima su radovi objavljeni, CWUR uzima u obzir i metriku kvaliteta časopisa Article Influence Score – kaže Jeremić.
On dodaje da naši Univerziteti imaju dobre rezultate za naučno-istraživački domen, ali da za preostale indikatore nemaju zavidne rezultate.
– Problem je, sličan kao i za Šangajsku listu, u samoj metodologiji koja kvalitet obrazovanja i nastavnog kadra meri isključivo kroz osvajanje nagrada i medalja, poput Nobelove nagrade, Abelove nagrade, Fildsove medalje i slično. S obzirom da tako definisani domeni kvalitet obrazovanja i kvalitet nastavnog kadra nose 35 odsto, da se zapošljivost (koja nosi 25 odsto) meri isključivo kroz alumnije univerziteta koji su bili na najvišim izvršnim pozicijama kompanija koje pripadaju Forbsovoj listi Top 2000, ne čudi što na listi dominiraju univerziteti iz SAD – ističe profesor Jeremić.
Dr Nadim Mahasen, predsednik Centra za rangiranje svetskih univerziteta, kaže da, iako rezultati ovogodišnjeg rangiranja pokazuju da Srbija ima dobar sistem visokog obrazovanja, treba nastaviti dalje ulaganje u obrazovanje i istraživanja ako zemlja teži da poveća svoju konkurentnost na globalnoj sceni.
„Pošto je istraživanje ključni faktor u procenjivanu učinka nacionalnih instutucija u poređenju sa kolegama širom sveta, univerzitetima u Srbiji će u budućnosti biti sve teže da se takmiče sa elitnim univerzitetima sa intenzivnim istraživačkim radom ako država ne poveća ulaganje u naučna istraživanja“, naveo je Mahasen.
Prvih 10 najbolje rangiranih svetskih univerziteta na najnovijoj CWUR listi su Harvard, MIT, Stanford, Kembridž, Oksford, Prinston, Univerzitet u Čikagu, Kolumbija, Univerzitet u Pensilvaniji i Kalifornijski tehnološki institut.
Što se tiče zemalja bivše SFRJ, posle Beogradskog univerziteta najbolje rangiran je Univerzitet u Ljubljani na 416. mestu i Sveučilište u Zagrebu, koje je na 529. mestu.
CWUR rangiranje je počelo kao projekat u Saudijskoj Arabiji sa ciljem da oceni 100 najboljih svetskih univerziteta. Rangiranje je vrlo brzo postalo popularno te su stizali zahtevi da se ono proširi što se i dogodilo 2019. godine, kada je na listu dospelo 2.000 najbolje rangiranih univerziteta od oko 200.000 širom sveta.
Dominacija američkih univerziteta
Od prvih 10 najbolje rangiranih univerziteta u svetu, osam je iz SAD, što je slučaj od početka rangiranja 2012. godine i najzastupljenija je zemlja u top 2000 sa 335 univerziteta. Harvard, Stanford i MIT su najviše citirani univerziteti na svetu. Sve institucije Ajvi lige ove godine su među 70 najboljih.
U prvih 2.000 nalazi se 302 kineska univerziteta, a Japan, predvođen Univerzitetom u Tokiju na 13. mestu, ima 118 univerziteta u top 2000.
U toj grupi je 94 univerziteta iz Velike Britanije. Univerzitet u Kembridžu je osmu godinu za redom najbolji javni univerzitet u svetu. Francuska, predvođena Univerzitetom PSL na 19. mestu, ima 77 predstavnika u prvih 2000. Tu su i 42 visokoškolske ustanove iz Rusije, a najbolje rangiran je Moskovski državni univerzitet koji je na 202. mestu.
Univerzitet u Melburnu je na prvom mestu u Okeaniji, Univerzitet u Sao Paulu je na prvom mestu u Latinskoj Americi, a Univerzitet u Kejptaunu na najvišem mestu u Africi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.