Samit G-8 održan u mestu Lakvila popravio je imidž italijanskog premijera Silvija Berluskonija, ocenjuje Fajnenšel tajms. List ukazuje da je Berluskoni doneo pravu odluku kada je za mesto održavanja samita izabrao grad koji je razrušen u katastrofalnom zemljotresu u aprilu, kao i da je zahvaljujući trodnevnoj ulozi domaćina samita od plejboja ponovo postao svetski državnik.

 Zaista je neuobičajen izbor Lakvile, još uvek u ruševinama i sa stanovništvom smeštenim u šatorima, za mesto održavanja samita G-8, navode britanski mediji. „Naročito je neuobičajen smeštaj visokih gostiju u zajedničkim spavaonicama baraka lokalne finansijske policije koji je potpuno drugačiji od onoga na šta su zvanice samita G-8 navikle“, prenose mediji. Mediji još navode da se takav smeštaj uveliko razlikuje od boravka, na primer, u palati iz 18. veka u Sankt Peterburgu, potpuno renoviranoj po nalogu tadašnjeg ruskog predsednika Vladimira Putina, ili u jednom od najboljih škotskih hotela kao što je naložio tadašnji britanski premijer Toni Bler.

Ipak, niko se nije žalio, mada su učesnici samita priznali da nisu navikli na to, a to je ono što je zadobilo simpatije lokalnog stanovništva i cele Italije i popravilo poljuljani imidž premijera Berluskonija, konstatuje Fajnenšel tajms. List se u članku osvrće na već izvesno vreme prisutnu ideju da bi G-8 trebalo da bude proširena jer je u današnjem obliku zastarela i podseća da su se čule brojne kritike na sastav G-8 jer, na primer, uključuje Kanadu, ali ne i Kinu.

Zbog toga mnogi predlažu da se proširi G-8, jedino što je teško postići saglasnost o broju članica koju bi ta nova, modernizovana verzija G-8 trebalo da ima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari