Francuski predsednik Nikola Sarkozi obelodanio je juče spisak novog kabineta vlade koji pokazuje radikalne promene, sa gotovo istim brojem žena kao muškaraca. Za novog ministra spoljnih poslova imenovan je Bernar Kušner (67), lekar po profesiji i bivši ministar zdravlja, koji zbog svojih političkih stavova i humanitarnih aktivnosti slovi za kontroverznog političara, ali se i pored toga godinama nalazi na vrhu liste najpopularnijih javnih ličnosti u Francuskoj.

Francuski predsednik Nikola Sarkozi obelodanio je juče spisak novog kabineta vlade koji pokazuje radikalne promene, sa gotovo istim brojem žena kao muškaraca. Za novog ministra spoljnih poslova imenovan je Bernar Kušner (67), lekar po profesiji i bivši ministar zdravlja, koji zbog svojih političkih stavova i humanitarnih aktivnosti slovi za kontroverznog političara, ali se i pored toga godinama nalazi na vrhu liste najpopularnijih javnih ličnosti u Francuskoj. U timu novog francuskog premijera Fransoa Fijona, koji čini 15 ljudi, našao se i bivši premijer Žaka Širaka Alan Žipe koji će biti nadležan za sektor zaštite životne sredine i saobraćaj.
Žan-Luiz Borlu imenovan je za ministra ekonomije i zapošljavanja i on će biti suočen sa teškim poslom smanjivanja visoke stope nezaposlenosti u Francuskoj, koja iznosi 8,3 odsto. On će, takođe, morati da sprovede smanjenje poreza i reforme u okviru tržišta rada u skladu sa Sarkozijevim obećanjem o „raskidu s prošlošću.“
Kabinet premijera Fijona sada broji 15 ministara, u odnosu na ranijih 30. Ovakva odluka je deo Sarkozijevih planova da smanji troškove i učini francusku vladu efikasnijom. Smanjenje broja ministarskih pozicija dovelo je do žestoke borbe za položaj.
Proamerički stav novog šefa francuske diplomatije trebalo bi dobro da se složi sa Sarkozijevim stavovima, objašnjavaju analitičari. On je bio jedan od malobrojnih francuskih političara koji su podržali američku invaziju na Irak 2003, na osnovu plana za svrgavanje Sadama Huseina. Kušner je prvi koga je jedan francuski predsednik imenovao iz protivničkog tabora na tako visoku poziciju, jer je Sarkozi iz desničarske Unije za narodni pokret, a Kušner je bio u izbornom štabu socijalističke kandidatkinje Segolen Roajal. Generalni sekretar Socijalističke partije Fransoa Oland izjavio je juče da „Kušner više nije član socijalista.“
Od ženskih kandidata, Francuska će po prvi put, na visokom položaju imati manjinsko lice, naime bivši sudija Rašid Dat kao novog ministar pravde. Dati, čije je poreklo iz Severne Afrike, jedna je od zvezda u usponu francuske desnice. Ona je bila jedno od vodećih lica u Sarkozijevoj predizbornoj kampanji i snažno je podržavala njegove ideje o planu za borbu protiv rasne diskriminacije na tržištu rada.
Bivši ministar odbrane Mišel Alio-Mari, koja je bila verni pobornik politike Žaka Širaka, sad je preuzela funkciju ministra za unutrašnje poslove. Bivši ministar za trgovinu Kristin Lagard prelazi u sektor poljoprivrede, na ključnu poziciju, jer su razgovori o svetskoj trgovini u toku, a pitanje o razvoju poljoprivrede u EU uskoro će ponovo biti pokrenuto. Od ostalih žena na minisrtarskim pozicijama tu su ministar za kulturu Kristin Albanel, ministar za zdravlje i sport Rozelin Bačelot i ministar za visoko obrazovanje Valeri Pekres.
Ministarstvo odbrane otišlo je u ruke centriste Ervea Morina, koji predstavlja partiju UDF u parlamentu. Novo ministarstvo za imigracije i nacionalni identitet vodiće Sarkozijev dugogodišnji prijatelj i saveznik Bris Hortefeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari