Etička komisija fakulteta ubuduće se neće baviti procenom da li je zahtev za utvrđivanje plagijata i drugih oblika neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova opravdan ili ne.
Ona će samo utvrđivati da li je zahtev potpun i uredno podnet, a ako jeste, njen zadatak je da ga prosledi nadležnim instancama. Ovo su neke od ključnih promena u izmenama i dopunama Pravilnika o radu etičkih komisija i Odbora za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu, koji je danas usvojio Senat UB.
Ove izmene trebalo bi da otklone nedoumice i teškoće u radu etičkih komisija i Odbora za profesionalnu etiku koje su se pojavile u praksi. A jedan od takvih primera desio se na Fakultetu organizacionih nauka, kada je većina članova Etičke komisije podnela ostavke, nakon što Senat UB nije prihvatio njihovu odluku da je zahtev za utvrđivanje neakademskog ponašanja u slučaju prijave plagijata doktorata Siniše Malog – neosnovan.
Ispostavilo se da pravilnik o radu etičkih komisija nije utvrdio rokove u kojima treba da se izaberu novi članovi, pa se u javnosti otvorilo pitanje da li fakultet može unedogled da rasteže sa formiranjem nove komisije.
Izmenama pravilnika sada je nastavno-naučnom veću fakulteta dat rok od 60 dana da imenuje nove članove komisije, umesto onih koji iz nje izađu pre isteka mandata. Isto se odnosi i na članove univerzitetskog Odbora za profesionalnu etiku koje imenuje Senat. Novina je i da član etičke komisije fakulteta zaposlen u stručnoj službi mora biti pravnik, a nastavno-naučno veće će prilikom biranja predsednika i članova etičke komisije morati da se konsultuje i sa studentskim parlamentom, a ne samo sa katedrama.
danas je usvojen i izmenjeni Pravilnik o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova, u kome je sada eksplicitno navedeno da se licima protiv kojih je pokrenut postupak neće izdavati diploma dok se cela procedura ne okonča. Novina je i da etička komisija po okončanju postupka može da pokrene postupak utvrđivanja odgovornosti za lažnu prijavu ili klevetu, ako proceni da prijava sadrži lažne elemente. Ranije je etička komisija imala tu mogućnost, ali na početku postupka.
I migranti mogu da studiraju u SrbijiNa fakultetima Univerziteta u Beogradu danas je počelo prijavljivanje kandidata za junski upisni rok. Ove godine na fakultete tog univerziteta moći će da se upišu i migranti, koji imaju pravo da studiraju pod istim uslovima kao i naši državljani, ali moraju da plate školarinu. Dopis da upisuju i migrante Univerzitetu je stigao iz Ministarstva prosvete, koje međutim nije odgovorilo kako da postupe visokoškolske ustanove ako kandidati nemaju dokumenta. Prorektorka za nastavu Nada Kovačević kaže da će fakulteti pokušati maksimalno da izađu u susret ovim kandidatima, ali nije mogla da odgovori na koji način će se upisivati oni koji nemaju nikakva dokumenta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.