a, ova komisija nije utvrđivala nepravilnosti u finansijskim izveštajima stranaka za kampanju tokom majskim izbora.
– Nije izvršena revizija tih izveštaja, tako da RIK nije donosila nikakvu odluku o tome, niti je ta odluka bila na dnevnom redu sednice Komisije. Ostalo je pitanje da li će biti angažovan nezavisni revizor kao prošli put, odnosno utvrđivanje načina revizije.

a, ova komisija nije utvrđivala nepravilnosti u finansijskim izveštajima stranaka za kampanju tokom majskim izbora.
– Nije izvršena revizija tih izveštaja, tako da RIK nije donosila nikakvu odluku o tome, niti je ta odluka bila na dnevnom redu sednice Komisije. Ostalo je pitanje da li će biti angažovan nezavisni revizor kao prošli put, odnosno utvrđivanje načina revizije. Tek nakon izveštaja revizora, RIK može da raspravlja o njegovom izveštaju i utvrđivanju da li je bilo nekih nepravilnosti u finansijskim izveštajima stranaka – kaže Stojčević.
Parlamentarne stranke za predizbornu kampanju za majske parlamentarne izbore nisu imale opravdanje, odnosno papire za čak 166,7 miliona dinara. Jedina stranka koja je u plusu jesu radikali sa 10.000 dinara. Međutim, ova stranka ima sumnjivu stavku koja se odnosi na prihod od imovine od 30 miliona dinara, koji je najverovatnije prebačen sa stranačkog računa, pa je novac koji stranke dobijaju za godišnje finansiranje prikazan kao da je potrošen za kampanju, što je nedozvoljeno.

Milion dinara po poslaniku

Svaka izborna lista je iz budžeta dobila po 3,23 miliona dinara za kampanju. Za svako osvojeno poslaničko mesto listama se uplaćuje 1,03 miliona dinara, a od priloga, članarine i prihoda od stranačke imovine sme se prikupiti i utrošiti najviše 64,6 miliona dinara. Prilog jednog pravnog lica dozvoljen je do sume od 1,2 miliona dinara, a prilog jednog fizičkog lica je ograničen do 323.026 dinara

Ni RIK ni javno tužilaštvo nikada nije preduzimalo ništa protiv stranaka koje su prekršile zakon. Propisane prekršajne kazne za pravna lica su do milion dinara, a za fizička lica do 50.000 dinara. Ukoliko se utvrdi da je neka stranka prekoračila maksimalno dozvoljene rashode za kampanju, kazna je plaćanje dvostrukog iznosa prekoračenja, ali ni ova sankcija nikada nije primenjena. Takođe, moguće je i da stranka izgubi pravo na budžetska stredstva u narednoj godini ukoliko se utvrdi kršenje Zakona o finansiranju stranaka.
Marko Blagojević, programski direktor CESID, kaže za Danas da je potrebno promeniti Zakon o finansiranju stranaka, jer su pravila koja regulišu finansiranje stranaka potpuno besmislena.
– Za novac koji partije mogu da potroše, one ne mogu da urade ništa. Partije nikada ne mogu unapred da znaju koliko novca mogu da skupe, niti koliko će da potroše, jer se deo novca deli sa brojem poslanika koje osvoje, a one ne znaju koliko poslanika će imati. Kada smo videli da su sve partije prekršile ta pravila, shvatili smo da problem nije u partijama, nego u zakonu, koji je postavio nerealne limite – ističe Blagojević.
Prema rečima našeg sagovornika, za partije je gotovo nemoguće da poštuju zakon i zato je potrebno u setu izbornih zakona izvršiti izmenu Zakona o finansiranju stranaka usvojenog 2003.
– Čim svi krše zakon, to znači da nešto sa zakonom nije u redu – naglašava Blagojević za Danas.
Republička izborna komisija je prošle godine u maju utvrdila da je bilo nepravilnosti u finansijskim izveštajima stranaka o kampanji za parlamentarne izbore od 21. januara 2007. RIK je tada utvrdila da se stranački izveštaji o novcu potrošenom za predizbornu kampanju ne poklapaju sa njenim podacima. Prekoračenje u odnosu na prikupljena sredstva imali su Pokret Snaga Srbije sa 4,29 miliona dinara, LDP sa 50,6 miliona, DS – 29,7 miliona, SPO – 25,2 miliona, SPS – 21,4 miliona dinara, G17 plus sa 1,07 miliona. Jedini su radikali bili u plusu sa 404.000 dinara, a DSS je imala saldo nula. Do danas nije bilo nikakvog prekršajnog postupka protiv stranaka koje su prekršile zakon.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari