U Lebanu je privredna kriza već dostigla vrhunac, jer smo najsiromašnija opština u Republici, proizvodnja je zaustavljena, a zarade se dele samo radnicima koji se finansiraju iz budžeta – kaže Jova Todić, poverenik Saveza samostalnih sindikata u ovoj opštini.
– Od četiri privatizovana kolektiva, u tri su raskinuti kupoprodajni ugovori. U ovom trenutku bez posla je oko šest hiljada radnika, a po stopi nezaposlenosti smo apsolutni rekorderi u Srbiji – podvlači Todić.
Opštinska kasa godinama je poluprazna i zato su ovde nedavno odlučili da ograniče zarade direktorima javnih i javno-komulanih preduzeća do iznosa plate predsednika opštine. To praktično znači da bi na kraju meseca direktori u kovertama najviše mogli da imaju 66.000 dinara. Mića Stanković, predsednik opštine, ističe da je reč o preporuci koja je u skladu sa aktuelnim ekonomskim trenutkom, ali i stvarnim mogućnostima budžetskih korisnika Lebana.
– Preporuka, razume se, nije obavezujuća, ali bi svi trebalo da je poštuju, jer je nelogično da direktori javnih preduzeća budu bolje plaćeni od predsednika SO i gradonačelnika – veli dr Mića Stanković, predsednik opštine Lebane.
Iz budžeta opštine finansira se šezdesetak činovnika i po broju zaposlenih u opštinskoj administraciji Lebane je jedna od štedljivijih sredina Jablaničkog okruga. U Lebanu, sinonimu siromaštva, u protekle četiri godine u nove programe uloženo je oko četiri milijarde dinara, ali ni to nije bilo dovoljno da se popravi teško ekonomsko stanje.
U opštini Lebane, u samom gradu i 39 sela živi oko 25.000 stanovnika, gotovo četiri hiljade manje nego u vreme poslednjeg popisa. U nemalom broju planinskih naselja žive samo starci, a poslednjih godina se nije rodilo nijedno dete. U potrazi za poslom, mnogi su se odselili u Italiju, u Vićencu, a izvesno je da će bar polovina Lebančana u tom kraju Italije dočekati i poslednje dane svog životnog puta.
Ništa bez pomoći države
Kako se Lebane graniči sa Kosovskom Kamenicom, opštinom na Kosovu i Metohiji, ovde je pokrenuta inicijativa za dobijanje povoljnijeg položaja, naročito u raspodeli finansijskog kolača iz republičke kase. Iz Lebana je još lane upućen apel Vladi Srbije da se što pre sačini poseban program za zaustavljanje ekonomskog siromaštva čitavog juga Srbije, koji godinama važi za jedan od najnerazvijenijih krajeva u zemlji. U gradu na Jablanici veruju da će, bez obzira na razmere ekonomske krize, nadležni republički organi imati razumevanja za ovaj zahtev, jer je to, kažu, preduslov svih uslova kako bi se napravio istinski zaokret i jug Republike smanjio zaostajanje u odnosu na druge, mnogo razvijenije sredine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.