Prema utvrđenom proizvodnom bilansu u ovoj godini, rudarskim sistemima za otkrivanje uglja treba otkopati 42 miliona kubika čvrste mase i iskopati 9.039.000 tona uglja.

 

 Protekla godina za zaposlene u rudarskom sektoru PD „TE – KO Kostolac“ ostaće zabeležena kao najteža do sada, ali ni tokom ove, 2015. rudarima neće biti lako. Pred njima je mnogo ozbiljnih proizvodnih, ali i drugih obaveza i zadataka. Da su predviđanja tačna potvrdilo se već u prvom mesecu nove radno – proizvodne godine, kada su niske temperature i sneg sa početka januara nepovoljno uticale na opšte radne uslove na kopu „Drmno“. Prvi rezultati  proizvodnje na kraju prošlog meseca  govore da je ostvaren podbačaj na otkrivci, ali je proizvodnja uglja u skladu sa potrebama rada i angažovanja termoenergetskih postrojenja.

-Ne treba očekivati probleme u pogledu isporuke potrebnih količina uglja za rad termoenergetskih kapaciteta ne samo tokom zimskog perioda, već  i tokom cele godine“, kazao je Zoran Milošević, direktor PK „Drmno“.

Proizvodnja uglja na startu ove godine je zadovoljavajuća. Januarski plan bio je 862.000 tona. Ostvarena je proizvodnja od 760.000 tona što je 88,3 procenata u odnosu na plan. Ni jednog momenta nije postojala bojazan po pitanju sigurnosti snabdevanja blokova, uz konstataciju da su deponije bile maksimalno popunjene ali rezultatima na proizvodnji otkrivke, kako ističe direktor PK „Drmno“ za list „TE-KO Kostolac“, nije zadovoljan. Planirana proizvodnja u janaru bila je 3.560.000, a ostvarena iznosi 2.969.377 kubika, što je na nivou od 83,4 procenata u odnosu na planiranu.

Na podbačaj proizvodnje uticali su objektivni i subjektivni faktori. Objektivni faktori se odnose na nedostatak pomoćne mehanizacije, puteva i vozila za prevoz ljudstva. Subjektivni faktori koji su uticali na pobačaj u proizvodnji otkrivke su nedovoljna radna i tehnološka disciplina  zaposlenih, nedovoljna posvećenost poslu, kao i donešenje neadekvatnih tehničkih rešenja, koje proizvodni ciklus uvode u zonu improvizacije, što u bliskoj budućnosti može proizvesti negativne efekte.

Aktuelna situacija je dosta teška. Treba podsetiti da je kop mega fabrika na otvorenom, izložena spoljnim uticajima koji dosta utiču na uspešnu realizaciju planiranih aktivnosti. PK „Drmno“ još uvek oseća posledice elementarnih nepogoda iz prethodne godine. Pretpostavljam da će se situacija stabilizovati polovinom godine, kada se stvaraju realni uslovi za normalnu proizvodnju“, istakao je Milošević na pitanje o aktuelnoj situaciji površinskog kopa i dodao:

-Glavni problem u ovom trenutku sa kojim se zaposleni susreću već duži vremenski period je nedostatak pomoćne mehanizacije, koja je ispod svih tehničkih minimuma. To uslovljava produžetak planiranih tehnoloških aktivnosti na sistemima, i otklanjanju uočenih nedostataka na sistemima od strane održavaoca. Sektor pomoćne mehanizacije kuburi sa nedostatkom kvalitetnih radnika na održavanju, a kada se izvestan broj mašina osposobi, onda nedostaju rukovaoci. To je vrzino kolo iz koga je teško da ljudi iz pomoćne mehanizacije izlaze. Poseban je problem predstavljaju loši putevi do radnog mesta. Radnici na terenu veći deo puta do odredišta prelaze pešice i svi oni zaslužuju velike pohvale na posvećenosti poslu i pokazanom strpljenju, dok se stanje ne stabilizuje. Uostalom, svima je poznato da su saobraćajnice na kopu žila kucavica svakog sistema.“

PK „Drmno“ trenutno raspolaže sa 3.200.000 tona otkrivenog uglja i sa raspoloživim količinama uglja na deponijama od 500.000 tona. Ove ukupne rezerve omogućuju da termo kapaciteti rade u vremenskom intervalu od četiri meseca, a da se u međuvremenu ne otkriju nove količine uglja, što je prosto nemoguće, preneo je list kostolačke kompanije. Na osnovu navedenog, direktor Milošević ne očekuje probleme u pogledu  isporuke potrebnih količina uglja za rad termoenergetskih kapaciteta tokom ove godine.

                                                                                                                                   

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari