Rad na izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije je započet, i očekujemo da će do kraja godine one biti usvojene.
Za sada mogu da kažem da izmene neće biti suštinske, da neće biti uvođenja novih instituta, te da će se menjati i dopunjavati manje od polovine članova, ističe za Danas Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković povodom najave da će Zakon o zabrani diskriminacije uskoro da bude izmenjen i dopunjen.
Janković naglašava da Srbija ima solidan antidiskriminacioni pravni okvir, ali da uvek može bolje, pa će izmene i dopune ovog važnog dokumenta značajno unaprediti okvir za zaštitu građana od diskriminacije. Kako objašnjava, nakon sedam godina primene, analize dosadašnjih efekata, te u skladu sa preuzetim obavezama iz Akcionog plana za Poglavlje 23 u pristupnim pregovorima za članstvo u Evropskoj uniji, ovom procesu se pristupilo sa velikom pažnjom.
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti izradilo je analizu usaglašenosti Zakona o zabrani diskriminacije s evropskim zakonodavstvom, kao i analizu dosadašnje primene zakona, a organizovao je i dve debate na kojima je učestvovao širok krug stručnjaka, eksperata, predstavnika pravosudne i izvršne vlasti, kao i organizacija civilnog društva koje se bave zaštitom ljudskih prava.
– Zaključak je da smo postigli visok stepen saglasnosti o gotovo svim izmenama o kojima se diskutovalo. Takođe, predložila sam nadležnom ministru da, bez obzira što ne postoji zakonska obaveza, pozovemo organizacije civilnog društva koje se bave ovim pitanjima, i predstavimo predložene izmene – ukazuje poverenica. Dodaje da zakon nije mrtvo slovo na papiru, i da se kroz dosadašnju praksu Poverenika i sudsku praksu iskristalisalo koje je odredbe potrebno izmeniti i dopuniti, odnosno šta je potrebno poboljšati.
Naša sagovornica navodi da su za dalji razvoj i unapređenje antidiskriminacionog zakonodavstva i politika od važnosti direktive EU, poput direktive o jednakom tretmanu među osobama bez obzira na njihovo rasno ili etičko poreklo ili direktive kojom se ustanovljava opšti okvir za ravnopravan tretman u zapošljavanju i profesiji, ali i strateški dokumenti Unije, kao što je Evropska strategija za osobe sa invaliditetom.
Postignuti očekivani efekt
Na pitanje kakva je dosad bila primena Zakona o zabrani diskriminacije, poverenica kaže da je izgrađena dobra praksa i da su zakonom postignuti očekivani efekti“. „Mnoga naša mišljenja i rešenja bila su od koristi kolegama iz zemalja regiona i EU. Zakonom je uspostavljen celovit i sveobuhvatan sistem zaštite od diskriminacije u Srbiji. Ustanovljen je i Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, uređena je opšta zabrana diskriminacije, oblici i slučajevi diskriminacije, kao i postupci zaštite od diskriminacije“, ukazuje Brankica Janković za Danas.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.