Skupštinski Odbor za odbranu i unutrašnje poslove usvojio je danas deset zakonskih predloga iz oblasti bezbednosti, unutrašnjih poslova i vanrednih situacija.
Na sednici su razmotreni Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o detektivskoj delatnosti, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o policiji, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima i Predlog zakona o dopuni Zakona o zaštiti od požara.
Članovi Odbora razmotrili su i Predlog zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, Predlog zakona o kritičnoj infrastrukturi, Predlog zakona o dobrovoljnom vatrogastvu, Predlog zakona o ispitivanju, žigosanju i obeležavanju oružja, naprava i municije i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o privatnom obezbeđenju. Zakonske predloge su obrazložili sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Milica Čatić i načelnik Sektora za vanredne situacije MUP Predrag Marić.
Čatić je kao najznačajnije izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja istakla pooštravanje sankcija za prekoračenje brzine van naselja, kao i to što vlasnici automobila starijih od 15 godina neće biti u obavezi da obavljaju tehnički pregled vozila na svakih šest meseci.
Ovim zakonom odlaže se prvi redovni tehnički pregled za novoproizvedena vozila, prvi put registrovana u Srbiji, najkasnije do isteka roka od dve godine od dana prve registracije, rekala je ona. Kako je istakla, predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, značajno se proširuje pojam nasilja, posebno u delu primene pirotehničkih sredstava, kao i maskiranje lica u cilju prikrivanja identiteta pri izvršenju krivičnog dela.
Izmenama i dopunama Zakona o policiji, prema rečima Čatić, biće omogućeno uspostavljanje adekvatnog osnova za primenu novog sistema plata u Ministarstvu, koji će detaljnije biti uređen aktom Vlade. Uvode se određeni koeficijenti i vrši se podela na državne službenike, nameštenike i policijske službenike. Govoreći o predlozima zakona iz oblasti prevencije prirodnih katastrofa, Marić je istakao da su pretnje od katastrofa sve prisutnije i da je nadgradnja postojećih zakona neophodna, a posebna pažnja posvećuje se oblasti kritične infrastrukture, koja nije regulisana nijednim zakonom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.