Eksploziv sakriven u cisterni sa naftom aktiviran je juče ujutru ispred hotela Dama Rose u Damasku u kojem su smešteni pripadnici misije UN, samo dan nakon što je prebegli, bivši premijer ukazao da režim Bašara al Asada propada. U eksploziji su povređene tri osobe, prenosi agencija SANA, koja je objavila fotografije na kojoj se vide ostaci cisterne i gusti crni dim koji se nadvio nad prestonicom.
Eksplozija se dogodila u blizini parkinga koji koristi vojna komanda, te da među povređenima nema osoblja UN. „Oni koji izvode ovakve terorističke napade uništavaju svoju zemlju za sitan novac“, kazao je Ali Mohamed Ismail (48), koji se našao u blizini mesta eksplozije, prenose sirijski mediji.
Žilijet Tuma, portparolka misije UN, potvrdila je da se oko pet sati ujutru čula jaka eksplozija izvan hotela, te da niko od osoblja UN nije povređen.
„Ovo je još jedna kriminalna operacija koja pokazuje varvarsku prirodu onih koji izvode ovakve napade, njihovih pomoćnika u zemlji i inostranstvu“, kaže zamenik šefa diplomatije Fajsal Mekdad.
Za sada nije poznato ko je izveo napad niti šta je bila meta, sve se svodi na nagađanja da je reč o pobunjenicima imajući u vidu da se u blizini hotela nalazi klub sirijskih vojnih zvaničnika i zgrada koja pripada vladajućoj Baas partiji, a nedaleko je i vojna komanda.
Stručna javnost navodi da je ovo pokazatelj bezakonja u Damasku koje je bilo nezamislivo pre izbijanja pobune marta 2011. Sirijska prestonica je u proteklih nekoliko meseci meta čestih eksplozija, ali i žestokih okršaja između vladinih snaga i pobunjenika. U međuvremenu, nastavljeni su sukobi u drugom po veličini sirijskom gradu Alepu, gde su komunikacije u prekidu, a pobunjenici, kako navode aktivisti, pokušavaju da pruže otpor jakoj ofanzivi vladinih snaga. Sirijske vazduhoplovne snage bombardovale su bolnicu u oblasti Alepa koja je pod kontrolom pobunjenika, kada je ranjena jedna osoba. Ubrzo su se oglasili aktivisti Hjuman rajts voča koji su saopštili da je napad kršenje međunarodnog prava.
Sirija pred suspenzijom iz OIS?
Meka – Lideri muslimanskih zemalja na samitu Organizacije islamske saradnje u Meki trebalo bi, kako je najavljeno, da suspenduju Siriju iz članstva uprkos glasnim protivljenjima Irana, glavnog Asadovog saveznika. Za ovu, uglavnom simboličnu odluku, neophodna je dvotrećinska podrška 57-članog tela. U slučaju sukoba u Siriji, ispostavilo se da postoje velike podele u islamskog svetu. U tom smislu čini se kao pomirljiv gest to što je saudijski kralj Abdulah pozdravljajući odreda sve lidere, pozirao fotoreporterima u društvu iranskog lidera Mahmuda Ahmadinežada. „Ovo je poruka iranskoj državi, ali i saudijskom narodu da muslimani moraju da sarađuju ostavljajući po strani sve razlike“, navodi Abdulah al Šamari, saudijski politički analitičar.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.