Sveobuhvatan položaj starijih u Srbiji može se oceniti kao izuzetno težak i za mnoge od njih beznadežan,saopšteno je danas iz kancelarije Zaštitnika građana povodom 1.oktobra, Međunarodnog dana starijih osoba.
Ovakvo stanje je posledica opšteg siromaštva društva kao i sve veće krize tradicionalnih moralnih vrednosti koja naše društvo zadnjih par decenija prožima,stoji u saopštenju.
Međugeneracijska solidarnost i briga o starima, pored ostalih vrednosti u društvu, u velikoj meri su urušene poslednjih nekoliko decenija. Najveći broj starijih prima izuzetno male penzije, nedovoljne da obezbede, često i golu egzistenciju.
Nizak životni standard uzrokuje narušavanje prava, pre svega iz oblasti ekonomske, socijalne i zdravstvene zaštite. Stariji su najčešće i žrtve svih vidova diskriminacije, a neretko i porodičnog nasilja. Imajući u vidu naročitu ranjivost ove grupe stanovništva,
„Zaštitnik građana će se u narednom periodu uz pomoć Saveta za prava starijih, još intenzivnije posvetiti unapređenju položaja ove grupe građana, pre svega kroz informisanje o pravima koja im pripadaju i načinu njihove zaštite“, najavila je zamenica Zaštitnika građana za prava osoba sa invaliditetom i starijih Vladana Jović, navedeno je u saopštenju.
„Izuzetno je važno donošenje strateškog dokumenta koji će definisati prioritetne politike u oblasti unapređenja položaja starijih i plan aktivnosti na njihovom sprovođenju“, naglasila je Jović, pa će saradnja sa nadležnim organima na donošenju ovog dokumenta biti još jedna od ključnih aktivnosti Zaštitnika građana u ovoj oblasti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.