BIA nezakonito privodila aktiviste: Ombudsman za sada bez reakcije, pozvao oštećene da prijave 1Foto Uglješa Bokić

Prošlo je tri dana od kada su član pokreta Bravo! Miran Pogačar i aktivistkinje Mila Pajić i Doroteja Antić privedeni od strane BIA na informativni razgovor, a da se ni jedna institucija nije oglasila o ovom događaju koji je izazvao veliku pažnju javnosti.

Miran Pogačar je presretnut i priveden ispred svoje zgrade u kojoj živi, dok su aktivistkinje privedene na Železničkoj stanici u Petrovaradinu.

Svo troje su privedeni neposredno pre početka blokade Varadinskog mosta u znak protesta zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je poginulo 14 ljudi.

Dok su se ovo troje aktivista nalazili u prostorijama BIA, niko nije znao gde se nalaze. Deo protestanata i advokati aktivista su se uputili ka policiji, ali su od policije dobili odgovor da aktivisti nisu kod njih niti ih je policija privela.

Tek nakon skoro četiri sata pojavila se vest da su aktivisti pušteni i da ih je privela BIA, a ne policija.

Aktivisti su izjavili da su ispitivani o tome ko organizuje proteste, kakvi su im planovi i ostale bitne stvari koje se tiču protesta.

Međutim, oni su iz BIA pušteni, a da nisu dobili ni jedan dokument kao dokaz da su bili saslušani.

BIA ugrozila osnovna ljudska prava

BIA nezakonito privodila aktiviste: Ombudsman za sada bez reakcije, pozvao oštećene da prijave 2
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Advokat Rodoljub Šabić za Danas objašnjava da u poslove BIA ne spada hapšenje aktivista koji protestuju ili organizuju proteste, jer je to njihovo Ustavom zagarantovano pravo. On kaže da su poslovi BIA strogo definisani zakonom i u njih spadaju zaštita državne bezbednosti i sprečavanje  delatnosti usmerenih na podrivanje ili rušenje ustavnog poretka.

„Nije prihvatljivo da neko protestna okupljanja građana na osnovu prava koja im Ustav garantuje tretira kao ugrožavanje državne bezbednosti iil da postupke građana koji su eventualno prekršaji javnog reda i mira tretira kao atak na ustavno uređenje“, kaže Šabić.

On kaže da je privođenje osoba, onda kada su ispunjeni zakonski uslovi, načelno posao policije, ali da zakon o BIA predviđa mogućnost da kada za to postoje posebni razlozi BIA preuzme i neposredno obavi poslove iz nadležnosti MUP-a.

„Ali za to je pored “posebnih razloga” kojih u konkretnom slučaju očito nema potrebna i formalna odluka koju sporazumno donose direktor BIA i ministar policije, a u slučaju njihovog “sukoba nadležnosti”, Vlada Srbije. Ne izgleda mi ni malo vetovatno da u konkretnom slučaju ta zakonska pretpostavka postoji. Kako god bilo Zakon o BIA izričito predviđa da pripadnici BIA obavljaju  “preuzete” poslove pod uslovima, na način i sa ovlašćenjima koja, važe za pripadnike policije, odnosno ovlašćena lica MUP-a, koja su utvrđena zakonima, dakle i ZKP i Zakonom o policiji“, navodi advokat.

Što se tiče dovođenja na „informativne razgovore“ tiče Šabić kaže da je potpuno nebitno da li su te radnje preduzimali pripadnici BIA ili policije, jer one nisu u skladu sa zakonom.

„Bez obzira da li su ta dovođenja praktikovali pripadnici policije ili BIA to je u višestrukom neskladu sa odredbama ZKP. Po zakonu dovođenju “radi prikupljanja obaveštenja” obavezno prethodi pismeni poziv u kom su naznačeni termin i razlog razgovora. Čak i ako se pozvani neopravdano ne odazove policija ga može privesti samo pod uslovom da ga je na to upozorila“, kaže Šabić.

Šabić navodi da se o obavljenom razgovoru  sa građaninom obavezno sačinjava Službena beleška o obaveštenju primenjenom od građana čiji sadržaj se građaninu predočava, a njegove eventualne primedbe policija ili BIA je dužna da unese u belešku kao i da mu, ako zatraži da kopiju beleške.

„Svesno ignorisanje ovih uslova iz čl.288 ZKP, bez obzira da li to čine pripadnici MUP ili BIA je neodgovorno i grubo kršenje ljudskih prava za koje bi, ne samo neposredni protagonisti, već i pretpostavljeni koji to dopuštaju ili čak i stimulišu morali da snose odgovornost“, kategoričan je Šabić.

Zaštitnik građana voljan da reaguje, ali tek kada mu se podnesu prijave

BIA nezakonito privodila aktiviste: Ombudsman za sada bez reakcije, pozvao oštećene da prijave 3
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Zaštitnik građana Zoran Pašalić za Danas kaže da je za ove događaje čuo samo iz medija.

„Ja sam za ove događaje saznao iz medijskih natpisa, a ukoliko ti aktivisti smatraju da su im na bilo koji način ugrožena građanska ili ljudska prava neka podnesu pisanu prijavu ili neka me usmeno obaveste i ja ću postupiti po tome“, kaže Pašalić.

Na naše pitanje da li on, kao ombudsman, može po službenoj dužnosti da pokrene kontrolu rada BIA u ovom slučaju on kaže da zakon to dozvoljava, ali da to ne praktikuje.

„Ljudi treba da prijave. Medijska saznanja su posredna, a ja posredna saznanja ne uzimam kao osnov za pokretanje postupka i kontrole. Ovo ne praktikujem, jer se do sada pokazalo da 70 odsto onoga što sam čuo iz medija ne bude istinito. Druga stvar, ja nemam ni podatke od lica za koja se piše da su privedena od strane BIA. Sve je to neophodno da bi se zaštitnik građana uključio u slučaj“, kaže ombudsman Zoran Pašalić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari