Studenti PRavnog fakulteta Univerziteta u Novom sadu izdali su saopštenje povodom ugrožavanja bezbednosti studenta od strane Bezbednosno informativne agencije (BIA), u kojem su osudili taj potez i podsetili na nadležnosti same BIA.
„Mi, studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu u blokadi, vođeni idejama pravičnosti i jedinstva, nadahnuti principima ustavnosti i zakonitosti, izdajemo saopštenje povodom javno objavljenih informacija o neformalno upućenim pozivima za razgovor i samim razgovorima, koje su pripadnici Bezbednosno-informativne agencije (dalje BIA) hteli da obave, a u nekim situacijama i obavili sa učesnicima blokada i članovima njihovih porodica“, navodi se u saopštenju.
САОПШТЕЊЕ ПОВОДОМ УГРОЖАВАЊА БЕЗБЕДНОСТИ СТУДЕНАТА ОД СТРАНЕ БИА pic.twitter.com/7PxDdlI5z8
— BlokadaPFNS (@BlokadaPFNS) January 3, 2025
Oni su javno osudili postupanje BIA, „koje nema bilo kakvo uporište u pravnim propisima Republike Srbije, te se jedino može shvatiti kao grubo prekoračenje nadležnosti te agencije, odnosno eklatantno kršenje normativnih rešenja sadržanih u pravnim propisima naše zemlje“.
„Odredba člana 2 Zakona o Bezbednosno-informativnoj agenciji određuje krug nadležnosti BIA, kroz popisivanje radnji istraživanja, prikupl odnosno BIA, kao posebna organizacija, u sklopu obavljanja poslova iz delokruga svoje nadležnosti ojanja, obrade i procene bezbednosno-obaveštajnih podataka od značaja za Republiku Srbiju kao radnji koje predstavljaju delokrug ovlašćenja BIA“, podsećaju studenti u saopštenju.
Kako su istakli, nesporno je da su policija i BIA zvlašćeni da stupe u kontakt sa fizičkim licima, odnosno građanima, „u cilju sticanja odgovarajućih obaveštenja i podataka potrebnih za uredno obavljanje prethodno navedenih radnji (čl. 10 Zakon o BIA, čl. 288 Zakona o kriv. postupku)“.
„Ipak, takva praksa kontaktiranja građana je unapred opredeljena strogom formom, u kojoj se poziv može učiniti sa jasno naznačenim razlogom i svojstvom, u kojem se lice na takav razgovor poziva (Zakon o kriv. postupku 288 i čl. 79 Zakona o policiji). Mogućnost pozivanja lica usmenim putem ili posredstvom telekomunikacionog sredstva na informativni razgovor predstavlja ekskluzivitet predviđen za izuzetne, zakonom propisane posebne prilike, koje su po pravilu uslovljene potrebom hitnosti postupanja“, tvrde studenti Pravnog fakulteta u Novom Sadu.
Za kraj, oni ističu da studentima Pravnog fakulteta, „takav kartelski način postupanja jedne bezbednosne agencije, stvara osećaj zabrinutosti o postojanju procesa sveopšte marginalizacije Ustavom i zakonima proklamovanih principa, što u svojoj krajnjoj instanci preti da dovede do profanizacije i degradacije javno proklamovane ideje pravne države i njenog svođenja na nivo policijske države, odnosno prostog represivnog aparata vladanja“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.