Biljana Stojković: Biološki fakultet je protiv kopanja litijuma, ETF nek se izjasni 1Biljana Stojković Foto: N1

Profesorka Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu Biljana Stojković je rekla da se taj fakultet izjasnio da je „apsolutno protiv“ projekta „Jadar“ za eksploataciju litijuma i bora i da je taj stav zauzeo na osnovu incijative Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) da se akademska zajednica izjasni o svemu u vezi s tim projektom.

„Biološki fakultet apsolutno stoji na stanovištu da projeka ne sme biti“, kazala je za agenciju Beta Stojković i da smatra da bi svi fakulteti, pa i Elektrotehnički (ETF) trebalo da zauzmu stav o tom projektu.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Dejan Gvozdić i svi prodekani podneli su ostavke u utorak 8. oktobra na sednici Nastavno-naučnog veća (NNV), potvrdili su za Insajder profesori Miomir Kostić i Nedžad Hadžiefendić.

O razlozima za ostavku dekana i prodekana više profesora ETF nije želelo da govori, piše na sajtu te televizije gde se dodaje da je ETF održao je nedavno vanrednu sednicu Nastavno – naučnog veća na kojoj je analiziran projekat „Jadar“.

Tada nije bilo izjašnjavanja o projektu iako je, kako je nedavno rekao profesor ovog fakulteta Milan Bjelić, „preovladavao ton protiv“ iskopavanja litijuma, ali, glasanja članova NNV o tome nije bilo jer su usledile ostavke uoči sednice na kojoj je to bila tema.

Stojković je kazala da je pre mesec dana fakultetima stiglo pismo SANU u kojem, kako je prenela, akdemici kažu da bi profesori, posebno onih fakulteta koji mogu imati veze sa rudarenjem litiijuma na svaki način – i ekonomski, energetski, zdravsteni, medicinski, bilološki, trebalo da se izjasne o tim pitanjima.

„To je bio potpuno logičan zahtev…. i zaista je potpuno ispravno, relevantno i važno da se profesori izjasne o svemu tome“, kazala je ona.

Stojković smatra da je obaveza profesora univerziteta koji uživaju ugled u društvu, koji imaju obrazovanje i mogućnost da to dodatno prouče, „prosto morali da jasno kažu što o tome misle“.

„Evo Biološki fakultet je to uradio i mislim da je takođe bilo veoma važno da je ETF to uradio… mislim da se radi o pitanju energetika, održivosti litijuma kao resursa i konačno o infrastrukturi za taj projekat i to su vrlo konrektna pitanja za ETF“, kazala je ona za N1.

Napomenula je da bi ETF morao da odogvori na sva ta pitanja i zauizem neki stav o projektu, te da ju je „jako razočarala“ to što je dekan ETF „pobegao iz cele stvari i dao ostavku“.

„Očekivalo se da će da se izjasne… i naravno, to smo svi znali, postojale su tendencije da se većinski glasa proti projekta ‘Jadar’ „, kazala je Stojković.

Rekla je i da ne zna „šta se u međuvremenu dešavalo“ i „kakav je pritisak sam dekan doživeo od zagovornika projekta ‘Jadra’ i verovatno od vlasti“.

„Ne znam i da li će dekan to iakada reći, …u svakom slučaju meni je razočaravajuće da se na taj način pobegne i da se ta stvar ne završi onako kako trerba što je konačno obaveza faulteta i Unverziteta“, kazala je ona.

Ocenila je da je ETF morao da zauzme neki stav, a ostavkama se onemogućava to, odnosno održavanje sednice na koj bi to moglo da se postigne.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari