Predstavnici Bošnjačkog instituta za nauku, kulturu i umetnost (BINKU) razgovarali su danas sa zaštitnikom građana Srbije Zoranom Pašalićem o problemu nastave na bosanskom jeziku na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP).
Iz te organizacije je saopšteno da su Pašaliću predočeni problemi koje Bošnjaci imaju u ostvarivanju prava na obrazovanje.
Direktor BINKU Elijas Rebronja rekao je da na ovom Univerzitetu Bošnjacima nije omogućeno da se izjasne o jeziku nastave, „iako, Ustav Srbije i brojni zakoni garantuju pravo izbora između srpskog, bosanskog i dvojezičnog modela nastave“.
Rebronja je, kako se navodi u saopštenju, skrenuo pažnju i na profesora „koji negiraju postojanje bosanskog jezika i time se studentima uskraćuju osnovna prava“.
„Posebnu zabrinutost izaziva i ukidanje ključnih programa za srpski i bosanski jezik i književnost, kao i drugih predmeta koji su od važnosti za očuvanje bošnjačke kulture i jezika“ – navodi se u saopštenju BINKU, koji smatra „da ovi problkemi moraju da se rešavaju direktno na DUNP, a ne kroz spoljne univerzitete, kako bi se osigurala prava studenata na svom fakultetu“.
Članovi delegacije BINKU zaštitnika građana su obavestili da im je i na novopazarskom Univerzitetu „onemogućeno obavljanje verskih obaveza, posebno klanjanje džume namaza, a to dodatno pogoršava situaciju za profesore i studente, koji žele da praktikuju svoju veru“.
Bošnjački institut je saopštio i da će nastaviti da se bori za prava Bošnjaka i da trži odgovornost od nadležnih institucija radi „obezbeđivanja ravnopravnosti i poštovanja ljudskih prava na DUNP“.
Uvođenje studijskog programa Bosanski jezik i književnost, ponovo je aktuelizovan pre više od pola godine.
Inicijarivu je pokrenulo Bošnjačko nacionalno veće (BNV) i dva puta se o tome razgovaralo na DUNP, pa i u Ministarstvu prosvete. Od razgovora se nije odmaklo, a pitanje tog smera počelo je da se politizuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.