Visoke cene hrane i dalje predstavljaju problem jer potražnja zemalja u razvoju i troškovi proizvodnje rastu, saopštila je Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO). Ona je upozorila da je stopa porasta cene hrane na globalnom nivou viša nego što to pokazuju prethodni izveštaji, što je delom rezultat loših vremenskih prilika koje su negativno uticale na setvu.
Visoke cene hrane i dalje predstavljaju problem jer potražnja zemalja u razvoju i troškovi proizvodnje rastu, saopštila je Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO). Ona je upozorila da je stopa porasta cene hrane na globalnom nivou viša nego što to pokazuju prethodni izveštaji, što je delom rezultat loših vremenskih prilika koje su negativno uticale na setvu. Iako će se cene smanjiti, drugi faktori, kao što je povećanje potražnje za biogorivima, uticaće da i ubuduće cena hrane bude visoka.
U godišnjem izveštaju FAO se navodi da bi cena govedine i prasetine do 2017. mogla porasti za 20 odsto, a jestivog ulja za 80 odsto, dok će pšenica poskupeti za 60 odsto. Cene pšenice i kukuruza udvostručile su se u svetu između 2005. i 2007. Iako FAO očekuje pad cena, to će možda biti sporiji proces nego što je do sada bio slučaj.
Pored faktora kao što su vremenske prilike, ponuda i potražnja i energetski troškovi, za promenljivost cena zaslužni su i brokeri, dodala je organizacija UN. Ona je, takođe, izrazila zabrinutost zbog sve veće upotrebe letine za biogoriva. „U poljoprivredi vlada velika potražnja za biogorivima što uzrokuje porast cena“, izjavio je Merit Klaf, jedan od autora izveštaja FAO. Klimatske promene će takođe možda uticati na manji prinos setve što će prouzrokovati dalji porast cena.
Porast cena hrane najteže će pogoditi najsiromašnije slojeve stanovništva širom sveta, jer oni najveći deo ličnog prihoda troše na hranu, upozorila je FAO. „Veoma smo zabrinuti za najsiromašnije na planeti i očekujemo da će broj ljudi koji gladuje porasti“, izjavio je Klaf. FAO tvrdi da zbog porasta cena namirnica u svetu veliki broj stanovnika zemalja u razvoju troši više od polovine prihoda na hranu, naročito u državama koje su primorane na uvoz. Porast cena hrane bio je okidač nereda i protesta u pojedinim zemljama u razvoju. Prema procenama FAO, u 2008. potrošen je bilion dolara na globalnom nivou na uvoz hrane, što je za 26 odsto više nego protekle godine. FAO predviđa da će za 10 godina nove privredne grane dominirati u proizvodnji i potrošnji osnovnih životnih namirnica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.