Japanci u nedelju izlaze na birališta u okviru važnih parlamentarnih izbora u ovoj zemlji. Brojna istraživanja javnog mnjenja pokazuju da su građani izgubili poverenje u vladu Tara Asa te se očekuju „seizmičke“ političke promene i nadmoć opozicione partije.
Šinjiro Koizumi teško da je mogao da izabere gori trenutak da se takmiči na izborima na listi vladajuće Liberalno demokratake partije (LDP) premijera Asa, ukazuju analitičari. Ali, kada i budu prebrojani glasovi sa nedeljnih izbora, 28-godišnji Koizumi će verovatno osvojiti glasove uglavnom zahvaljujući imenu svoga oca i bivšeg premijera Đunićira Koizumija, najpopularnijeg postratnog premijera. Stariji Koizumi prizanje da su moguće promene u vladi, i dodaje: „Nije tako loše s vremena na vreme biti u opoziciji“. Analitičari upućuju da je izvesnije da će Koizumi Junior svoju političku karijeru početi iz opozicionih klupa.
Nakon što je na vlasti provela 53 od protekle 54 godine, birači LDP u velikom broju najavljuju da će svoj glas dati glavnoj opozicionoj Demokratskoj partiji Japana (DPJ). Jučerašnja istraživanja lista Asahi Šimbun pokazuju da bi poslanička mesta LDP u donjem domu mogla biti prepolovljena na oko 100, dok bi opozicija mogla da osvoji 320 mesta od ukupno 480 mesta u parlamentu.
Asova administracija na udaru je kritika da je slaba, nekompetentna da se izbori sa problemima te da je korozirala od učestalih gafova, kojima je Aso vičan. Kako se Japan bori za izuzetnom visokom stopom nezaposlenosti, opadanjem broja stanovnika i nevoljama u penzijskom sistemu, izvesnosti postratne ere gotovo da su iščezle. Prvi put, LDP se bori sa atraktivnom opozicijom i sveprisutnim osećanjem čak i među konzervativnijim biračima u ruralnim sredinama da partija loše rukovodi Japanom. U jučerašnjem obraćanju biračima u Osaki, Aso kao da sve ovo priznaje: „Nismo uspeli da ostanemo dosledni vrlinama konzervatizma. Žalimo što nismo poslali jasnu poruku u proteklih nekoliko godina“.
Uprkos svojoj dominaciji u istraživanjima javnog mnjenja, DPJ je kritikovana zbog neuspeha da objasni kako će finansirati ambiciozne planove koji uključuju dečije dodatke, povlastice za farmere i više novca za obrazovanje i socijalno blagostanje. Takođe su obećali da će smanjiti poreze na naftu obračunati se sa elitnom birokratijom koja diktira postratnom ekonomskom politikom. Njihov lider Jukio Hatojama gotovo je neprimetno izmenio ranija obećanja da će okončati japansku „pokornost“ američkoj spoljnoj politici, ali je ostao angažovan ka jačanju azijskog identiteta uspostavljanjem bližih veza sa Kinom i Južnom Korejom.
Ako Aso predstavlja status kvo, onda je Hatojama pokušao sebe da predstavi kao agenta promena po kalupu Baraka Obame, kaže profesor Kazuhisa Kavakami, sa univerziteta Meiđi Gakuin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.