Sve veći upliv društvenih mreža u medijsku ekonomiju i kriza tradicionalnih modela oglašavanja predstavljaju najveće probleme za ekonomsku održivost medija, ocenio je BIRN u analizi.
U trećem izveštaju BIRN-a o ekonomskoj održivosti medija u digitalnom okruženju, navodi se da je digitalno okruženje dodatno usložnilo medijski sistem ugrožavajući finansijski opstanak medija uvodeći nove tržišne igrače, novu tehnologiju proizvodnje i distribucije sadržaja i nove odnose sa publikom i oglašivačima.
„I pored prodaje oglasnog prostora i proizvodnje medijskog sadržaja, u Srbiji država i dalje igra glavnu ulogu na tržištu i tako negativno utiče na tržišne odnose“, navodi se.
BIRN je dodao da je vrednost digitalnog tržišta oglašavanja u proteklih pet godina porasla sa 20 miliona na 47,05 miliona evra godišnje a da najveći rast beleži mobilno oglašavanje (60 odsto) i video oglašavanje (45,67 odsto).
„Tržište digitalnog oglašavanja beleži konstantan i stabilan rast, ali najveći deo novca za oglašavanje nije usmeren ka medijima, već kompanijama kao što su Gugle i Fejsbuk na ime oglašavanja na ovim platformama“, dodaje se.
U istraživanju se konstatuje da dodatni izazov za medije predstavlja kako motivisati publiku da plati za proizvedeni sadržaj, s obzirom da je u digitalnom prostoru ponuda sadržaja izuteno velika, a da su korisnici navikli da do njega dolaze besplatno.
„U posebno teškom ekonomskom stranju su lokalni mediji koji se suočavaju sa problemom ograničenog tržišta lokalnih oglašivača, malim kapacitetima za prilagodjavanje onlajn sferi, kao i netransparentnom distribucijom novca iz lokalnih samouprava“, dodaje BIRN.
BIRN podseća da je pitanje ekonomske održivosti veoma važno jer je u direktnoj vezi sa medijskim slobodama i uredjivačkom nezavisnošću, s obzirom da je mediji pod većim pritiskom finansijera što je siromašniji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.