Bivša portparolka glavne haške tužiteljke Karle del Ponte Florans Artman predstavila je juče na konferenciji za novinare u Zagrebu svoju knjigu „Mir i kazna: Tajni ratovi međunarodne politike i pravosuđa“.
Govoreći o knjizi u kojoj je opisala svoja iskustva o radu Haškog suda i informacije koje je sakupila tokom rada u toj instituciji, Artmanova je novinarima rekla da joj je glavni motiv za pisanje knjige bilo to što „nije mogla za sebe zadržati sliku o Haškom sudu koji je stekla sastavljajući složene kockice njegovog delovanja“.
Bivša portparolka glavne haške tužiteljke Karle del Ponte Florans Artman predstavila je juče na konferenciji za novinare u Zagrebu svoju knjigu „Mir i kazna: Tajni ratovi međunarodne politike i pravosuđa“.
Govoreći o knjizi u kojoj je opisala svoja iskustva o radu Haškog suda i informacije koje je sakupila tokom rada u toj instituciji, Artmanova je novinarima rekla da joj je glavni motiv za pisanje knjige bilo to što „nije mogla za sebe zadržati sliku o Haškom sudu koji je stekla sastavljajući složene kockice njegovog delovanja“. Ta knjiga je nastala na temelju činjenica u koje je Artman imala uvid kao portparolka glavne tužiteljke u periodu od 2000. do 2006. godine.
Konferenciju za novinare organizovao je izdavač hrvatskog izdanja knjige kuća „Profil Internacional“ zbog, kako je rečeno, velikog interesovanja medija za knjigu. Knjiga će zvanično biti predstavljena danas u okviru 30. međunarodnog sajma knjige „Interliber“, koji se ove sedmice održava na Zagrebačkom velesajmu. Kolumnist Jutarnjeg lista Ivan Zvonimir Čičak, koji je ujedno bio i moderator konferencije, izjavio je kako smatra da je knjiga Artmanove doprinos ideji o osnivanju stalnog suda za ratne zločine.
Prema njegovom mišljenju, knjigom „Mir i kazna“ autorka želi da promoviše stav da je Haški sud uvek vodio bitku protiv politike, a sama autorka objasnila je da knjiga sadrži činjenice, ali i analize odnosa funkcionisanja politike i međunarodne pravde fokusirane na ponašanje Francuske, Velike Britanije i SAD.
Govoreći o nekim konkretnim sudskim postupcima, Artmanova je spomenula i presudu „vukovarskoj trojci“, istakavši da je začuđena što niko od novinara nije kontaktirao s advokatom jednog od optuženih, Miroslava Radića. Artmanova je dodala da bi novinari trebalo puno više da kontaktiraju s pravnicima kako bi mogli da prenesu pravne činjenice koje se, pored ostalog, odnose i na postupak žalbe u slučaju presude za zločine u Vukovaru.
Na zahtev novinara da oceni odnos nadležnih institucija hrvatske države prema Haškom sudu, Artmanova je rekla da se radi o „političkoj računici“ kojoj cilj nije pravda, nego nastojanje da se što više optuženih procesuira pred hrvatskim pravosuđem. Ona je rekla da kao novinar smatra da su hrvatske kolege rad suda pratili previše politizirano i površinski.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.