Za majora policije u penziji i dugogodišnjeg inspektora SBPOK-a, Predraga Simonovića u januaru ove godine pravosnažno je dokazano da je trpeo mobing na radu od strane svoja dva pretpostavljena načelnika Dragana Timotijevića i Nevenka Marića i to dok je bio član Radne grupe za rasvetljavanje ubistva novinara Slavka Ćuruvije i novinara Milana Pantića iz Jagodine.
On je tužbu za mobing podneo još 2015. godine, a postupak je trajao skoro devet godina.
Međutim, pored pravosnažne presude Apelacionog suda u Beogradu, u aprilu ove godine utvrđeno je da je Dragan Timotijević tokom postupka dao lažni iskaz pred sudom.
Davanje lažnog iskaza je krivično delo, za koje se goni po službenoj dužnosti i za koje je propisana kazna zatvora do tri godine.
Ipak, u praksi i nije baš tako.
Prvo, Timotijevića niko nije gonio po službenoj dužnosti, jer sud u toku postupka nije želeo da reaguje na Timotijevićeve lažne iskaze iako je, prema rečima Predraga Simonovića, to bilo veoma očigledno. Zbog toga je Simonović morao sam da alarmira tužilaštva i da postane spoljni uzbunjivač.
„Za uzbunjivanje tužilaštva sam se odlučio zato što postupajuća sutkinja nije htela da reaguje na laži Timotijevića i pored svih dokaza koje smo dostavili advokati i ja. Jedino što mi je ostalo da uradim bilo je da o davanju lažnog iskaza obavestim tužilaštva. Srećom, pa je tužilaštvo profesionalno reagovalo“, kaže Predrag Simonović.
Za Timotijevića je, nakon što je Simonović alarmirao tužilaštvo, utvrđeno da je dao lažni iskaz tako što je na sudu izjavio da je preduzeo sve potrebne mere radi zaštite bezbednosti Predraga Simonovića kao i da je naređivao podređenim inspektorima da preduzimaju mere vezane za bezbednost Simonovića.
„Naravno, sve je slagao. I pored dokumenata koji su ga demantovali, svi svedoci su izjavili da im nije dao nikakva naređenja u vezi provera moje bezbednosti“, navodi Simonović.
Međutim, iako je tužilaštvo utvrdilo da je Timotijević dao lažni iskaz na sudu, on nije osuđen za to krivično delo, već je tužilaštvo prema njemu primenilo odlaganje krivičnog gonjenja, tzv. oportunitet.
Dragan Timotijević je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu dao izjavu u kojoj priznaje da je u toku sudskog postupka za mobing nad Predragom Simonovićem dao lažni iskaz.
Na osnovu ovog priznanja, u koje je Danas imao uvid, Dragan Timotijević se obavezao da plati 60.000 dinara u dobrotvorne svrhe, kako ne bi bio dalje gonjen za ovo krivično delo.
„Upoznat sa svim dešavanjima u pravosuđu u proteklih par godina i nisam toliko iznenađen oportunitetom, ali sam iskreno očekivao drugačiju sankciju. Skandalozno je to što je Timotijević lažne islaze dao u predmetu zlostavljanja na radu kao moj nadređeni, a u delu koji se tiče provera i zaštite bezbednosti moje porodice i mene, kao inspektora koji je radio na predmetu Ćuruvija. Čak je i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti utvrdio neovlašćenu obradu mojih podataka preko Jedinstvenog informacionog sistema MUP-a“, kaže Predrag Simonović.
Predrag Simonović kaže da se i dalje oseća ugroženo, kao i da se plaši za bezbednost svoje porodice, jer je radio na slučajevima ubistva novinara Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, kao izbog knjige „Operativac“ koju je objavio, ali da zbog toga nije dobio nikakvu zaštitu, a da je bivši ministar policije Bratislav Gašić čak pet puta odbio da ga primi.
Nakon svega što je prošao, on kaže da je pomalo razočaran i u ostale institucije, kao i udruženja koja se bave zaštitom novinara.
„Voleo bih da grešim, ali stekao sam utisak da u vezi bezbednosti mene kao člana Radne grupe za rasvetljavanje ubistva novinara Slavka Ćuruvije i novinara Milana Pantića iz Jagodine, kao nekog ko je radio na rasvetljavanju slučaja toliko pominjanog Ranka Panića, ne pokazuju interesovanje ni Vladina Komisija za rasvetljavanje ubistava novinara, ni Stalna radna grupa za bezbednost novinara, ni fondacije ni udruženja koje se bave zaštitom novinara. Priča o Slavku Ćuruviji je izgleda jako brzo zaboravljena, a ja sam primer kako prolaze oni koji tragaju za istinom koja se tiče navedenih ubistava“, navodi Predrag Simonović.
Dragan Timotijević i Nevenko Marić bez većih posledica zbog mobingovanja Simonovića
Iako je pravosnažnom presudom potvrđeno da su Timotijević i Marić vršili mobing nad Simonovićem, osim što je Timotijević uplatio 60.000 u dobrotvorne svrhe, njih dvojica nisu pretrpeli nikakve posledice, ali jesu građani Srbije.
Zbog mobinga nad Predragom Simonovićem MUP je moraao da mu isplati odštetu od 450.000 dinara sa zateznom kamatom.
Nevenko Marić je napredovao i trenutno je pomoćnik načelnika UKP-a Ninoslava Cmolića.
Dragan Timotijević je u međuvremenu otišao u penziju, a svoje penzionerske dane provodi radno. On je zaposlen u jednoj osiguravajućoj kući na radnom mestu korporativne bezbednosti.
Pored toga član je Komisije za sprečavanje prevara Udruženja osiguravača Srbije, a angažovan je i od strane OEBS-a kao ekspert u oblasti borbe protiv trgovine ljudima.
r
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.