Bivši policajci na udaru države 1Foto: EPA/ Valdin Xhemaj

Pripremno ročište u procesu protiv bivših policajaca Milana Dumanovića i Mladena Trbovića, osumnjičenih za odavanje službene tajne u slučaju „Potočari“, biće održano sutra u Višem sudu u Beogradu.

Ročište će biti zatvoreno za javnost i na njemu će optuženi moći da se izjasne o krivici.
Umesto da ih nagradi za hrabrost ili im dodeli status uzbunjivača, jer su javno progovorili o „nelegalnom boravku“ pripadnika Odeljenja za opservaciju i dokumentovanje (OOD) MUP-a na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici 2015, kada je napadnut premijer Aleksandar Vučić, država Srbija nastavlja krivično-pravni progon Dumanovića i Trbovića.

Nakon što su u avgustu prošle godine podneli krivične prijave protiv Dejana Milenkovića, načelnika Službe za specijalne istražne metode, Gorana Nešića, načelnika OOD-a, Tomislava Radovanovića, zamenika načelnika OOD-a i Dijane Hrkalović, sekretarke Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije, zbog zloupotrebe službenog položaja i trgovine uticajem, smatrajući ih odgovornim za naredbu da tajno snimaju komemorativni skup, za Dumanovića i Trbovića su usledili teški trenuci.

Njihove krivične prijave su ubrzo odbačene, potom su 31. decembra 2016. uhapšeni „zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo odavanje službene tajne“, pušteni iz pritvora, a nakon toga, prvo Trboviću, a potom i Dumanoviću, uručeni su otkazi, a ceo slučaj je tužilaštvo proglasilo državnom tajnom.

Da nepravda bude veća, na zahtev advokata odbrane Dumanovića i Trbovića da im se dostave, između ostalih, iskazi Milenkovića, Nešića, Radovanovića i Hrkalović, Viši sud u Beogradu u maju je doneo rešenje o izdvajanju tih iskaza iz spisa predmeta. U obrazloženju, u koji je Danas imao uvid, sud navodi da je taj zahtev odbrane odbijen, jer se Dumanoviću i Trboviću sudi zbog krivičnog dela odavanja službene tajne.

– Kako su sporne službene beleške bile dovoljno zakonite da se odbaci krivična prijava Dumanovića i Trbovića, a nisu dovoljno zakonite da ih oni koriste za svoju odbranu – pita za Danas njihov advokat Vladimir Todorić. On smatra da bi bivši policajci trebalo da dobiju zaštitu kao uzbunjivači zbog nepravilnosti, a ne da budu sankcionisani „time što su uhapšeni, optuženi za krivično delo odavanja službene tajne i namere policije da ih ostavi bez egzistencijalnih uslova za život“.

Podsetimo, u izjavi za Al DŽaziru, Dumanović je rekao kako je usmeno naređenje da se krene u Potočare dobio rano ujutro na dan komemoracije. U Srebrenicu je krenuo sa još 18 kolega. Zadatak je bio da tajno snimaju komemorativni skup.

– Imali smo legitimacije, ‘Srebrenica 2015.’ je pisalo na njima. To su legitimacije koje su imali pripadnici obezbeđenja samog skupa, a kamere smo držali u ruci, nismo skrivali. Nama je zamenik načelnika Tomica Radovanović u nekom trenutku doneo te legitimacije. Od koga ih je uzeo i ko je njemu to dao, ja to stvarno ne znam, ispričao je tada Dumanović.

Prema zakonima Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, pripadnici snaga bezbednosti strane države ne mogu sprovoditi zadatke na teritoriji BiH bez odobrenja te države. To je potvrdio i ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, koji je tada izjavio da pripadnici stranih bezbednosnih agencija ne mogu biti na bilo kakvom zadatku na teritoriji te države bez znanja i odobrenja nadležnih domaćih službi.

– Osim prijavljenog obezbjeđenja, nismo imali nikakve druge najave, niti smo u tom momentu imali bilo kakvih saznanja da neko boravi mimo tog obezbjeđenja, rekao je Mektić za Al DŽaziru.

Tužilaštvo ćuti

List Danas je još u oktobru prošle godine po zahtevu za slobodan pristup informacijama od javnog značaja, pitao tužilaštvo šta se dešava sa krivičnom prijavom Dumanovića i Trbovića, potom smo isti zahtev ponovili i u novembru, ali nikada nismo dobili nikakav odgovor. U međuvremenu, njihova krivična prijava je odbačena.

GLOSA:

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari