Dejan Anđus, sudeći prema registrima Agencije za privredne registre, nije bio formalni suvlasnik preduzeća u vlasništvu Milojice Markovića, Europark i Sremput konzorcijum, a ne nalazi se ni na spisku akcionara akcionarskog društva Sremput čiji je većinski vlasnik Marković.
Cela afera nastala hapšenjem Anđusa zbog navodnog reketiranja biznismena Milojice Markovića liči na tipični primer burazerske ekonomije, koju mnogi ekonomisti označavaju kao „najveći uzrok propasti srpske privrede“.
Da podsetimo, Saša Mirković, između ostalog bivši pomoćnik ministra saobraćaja, bivši član GO SNS-a i bivši gradonačelnik Zaječara je nakon hapšenja Anđusa izjavio da je Marković 2015. godine tvrdio da mu je Anđus partner u poslu. Mirković tvrdi i da je do partnerstva došlo nakon što je Anđus povezao Markovića sa Aleksandrom Vučićem i tako ga spasio hapšenja. Inače 2013. u listu Blic je objavljen spisak ljudi za koje se navodno spremaju hapšenja zbog malverzacija, a na njemu se našao i Milojica Marković. Saša Mirković je izjavio i da je Zoran Drobnjak, direktor Puteva Srbije davao poslove Markovićevim firmama. Drobnjak na pitanja u vezi ovih optužbi prekjuče poslata imejlom nije odgovorio do zaključenja broja.
Milojica Marković je vlasnik firme Europark, preduzeća za održavanje i uređenje parkova, preko koje je većinski vlasnik preduzeća Sremput konzorcijum doo, a preko kog je opet većinski vlasnik firme Sremput AD.
Preko Europarka on je bio i vlasnik Kruševacputa od 2008. godine, koji je 2011. prodat. Radnici ovog preduzeća su 2013. bili u štrajku tvrdeći da je firma u blokadi zato što je Marković zaduživao Kruševacput u korist svojih drugih firmi. Marković je preko Europarka 2008. postao i vlasnik aranđelovačkog Venčaca, a takođe je u partnerstvu Preduzeća za puteve Niš koje je tada bilo u okviru Nibens grupe Mila Đuraškovića kupio Srbijaautoput.
U oktobru prošle godine Europark se uz austrijski Štrabag pojavio kao interesent za Preduzeće za puteve (PZP) Beograd, kompaniju koju je država oduzela Milu Đuraškoviću.
Inače, firma Europark je prema bilansima objavljenim na sajtu APR u 2015. godini zabeležila gubitak od 119 miliona dinara, a u 2014. od čak 239 miliona dinara. S druge strane Srem AD je poslovao u plusu od 17,8 miliona dinara u 2015. i 16,7 miliona u 2014. godini. Treće preduzeće pod kontrolom Markovića, Srem konzorcijum faktički nije ni poslovalo s obzirom da nije imalo nikakve poslovne prihode, a na kraju ove dve godine je zabeležilo gubitke od 16.000 i 25.000 dinara.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.