Blagojević: Teško prepoznavanje Istine 1Foto: Stefana Savić

Nikada nije bilo lakše doći do informacija, ali je problem sa širenjem lažnih vesti što prosečan građanin nije dovoljno medijski pismen da može da razazna šta je istina, izjavio je FoNetu glavni urednik portala Južne vesti Predrag Blagojević.

Nije svestan toga da postoje mediji koji imaju kredibilitet, pa možda njima više da veruje, ili da informaciju makar proveri iz kredibilnih izvora, a ne po društvenim mrežama ili tabloidima, objasnio je Blagojević.

Nedavno je Predrag Koraksić imao izložbu u Nišu, gde je prikazana njegova antiratna kampanja do današnjih dana, podsetio je Blagojević i dodao da su karikature do 2000. godine bile crno bele, a potom u boji.

Kada sam ga pitao da uporedi te situacije, Koraks je pogledao karikature i rekao: „Možda nije slučajno što su tada bile crno bele, naravno u pitanju je tehnika štampe, ali ranije je sve nekako bilo crno belo, a danas je sve u boji i mnogo je teže prosečnom građaninu da napravi razliku između istine i laži“, naveo je Blagojević.

Mediji nisu direktni krivci za širenje lažnih vesti, ocenio je Blagojević, koji medijima smatra one koji objavljuju pouzdane i proverene informacije.

Svi ostali su javna glasila ili političke čitanke, slikovnice, jer oni, čim se promeni vlast, drugom bojicom krenu da boje uređivačku politiku tog takozvanog medija, ukazao je Blagojević.

Sa pojavom društvenih mreža nije lakše doći do istine. Zapravo, lakše je doći do informacije, rekao je Blagojević, ali je teže prepoznati istinu.

On napominje da i najpametniji čovek na svetu svoj stav i zaključke donosi na osnovu informacija kojima raspolaže.

Ako raspolaže netačnim ili nepotpunim informacijama, njegov stav će biti pogrešan. Građani ne mogu to da znaju i cilj vlasti nije da kontroliše medije, oni su samo sredstvo vlasti da kontroliše zaključke građana, upozorio je Blagojević. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari