Niko sa sigurnošću još ne može da kaže šta se tačno dogodilo pre nego što se završi istraga.
Ono što znamo jeste da je firma Empeks, sa kojom sarađujemo u poslednje dve godine, obavljala, na naš zahtev, tehničku kontrolu protivpožarnog sistema. Radnici te firme kontrolisali su aparate nekoliko puta godišnje, a poslednji put 22. aprila ove godine – kaže za Danas vršilac dužnosti upravnika Narodne biblioteke Srbije Laslo Blašković, nakon smrti dvojice radnika koji su se ugušili ugljen-dioksidom prilikom provere sistema za gašenje požara u pomenutoj ustanovi.
Blašković navodi da se kobnog dana u jednom trenutku iz prostorije u kojoj su nastradali radili začulo šištanje, te da su pozvani vatrogasci i policija. Međutim, prema njegovim rečima, spasioci su zatekli dva nepomična tela, koja pristigla Hitna pomoć nije uspela da povrati u život.
– Radnici i korisnici bibliotečkih usluga blagovremeno su evakuisani, i nema povređenih. Kao što sam rekao, poginuli radnici nisu otklanjali nikakav kvar, nego su proveravali funkcionalnu ispravnost sistema. Za sada nema indicija da opasnost postoji. Knjižni fond i retke knjige koje se čuvaju u Narodnoj biblioteci Srbije nisu ugroženi – kaže Blašković.
Ovaj tragični događaj bio je povod da ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević uputi nalog ustanovama kulture i informisanja čiji je osnivač Republika za vanrednu kontrolu svih sistema zaštite imovine i lica, naročito protivpožarnih i klima-uređaja. U saopštenju Ministarstva navodi se da je naložena i hitna izrada akta o proceni rizika u ustanovama koje dosad to nisu učinile.
Ministarstvo je preporučilo da iste mere preduzmu i ustanove pod ingerencijom grada Beograda i jedinica lokalne samouprave, s uverenjem da tragični incident u Narodnoj biblioteci Srbije mora da posluži kao snažna opomena za doslednu primenu zakonskih mera u zaštiti ljudi i dobara.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić takođe se oglasio povodom nesrećnog događaja, rekavši da tragična pogibija dvojice radnika upozorava da je nedovoljno razvijena svest nadležnih organa, ali i čitavog društva o značaju bezbednosti radnika, kao i zaštiti radnika na radu.
– Prava, obaveze i odgovornost u vezi sa bezbednošću radnika garantovani su zakonima, a uređuju se i posebnim kolektivnim ugovorima, te posebnim aktima poslodavaca. Država garantuje potpunu bezbednost i zaštitu radnika na radnom mestu i svako ugrožavanje i kršenje tih prava mora biti najstrože sankcionisano – naglasio je Pašalić.
On je dodao da svi učesnici u radnom procesu moraju biti informisani o svojim pravima i obavezama, posebno u situacijama kada su ugroženi ljudski životi i imovina, te najavio da će od nadležnih zatražiti izjašnjenja iz njihovog delokruga rada kako bi se utvrdili propusti koji su doveli do pogibije radnika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.