Nade Tonija Blera da bi mogao da postane prvi predsednik Evropske unije počele su da se tope zbog sve većeg protivljenja širom bloka. Ideji o Bleru predsedniku posebno se protivi Nemačka, piše britanski Gardijan.
Na sajtu „Stop Bleru“ (stopblair.eu), iza kojeg stoje evrooptimisti, pokrenuta je peticija protiv izbora bivšeg britanskog premijera za predsednika EU.
Nade Tonija Blera da bi mogao da postane prvi predsednik Evropske unije počele su da se tope zbog sve većeg protivljenja širom bloka. Ideji o Bleru predsedniku posebno se protivi Nemačka, piše britanski Gardijan.
Na sajtu „Stop Bleru“ (stopblair.eu), iza kojeg stoje evrooptimisti, pokrenuta je peticija protiv izbora bivšeg britanskog premijera za predsednika EU. Transnacionalni višepartijski kokus u Evropskom parlamentu pokrenuo je kampanju protiv Blera. Visoki zvaničnici u Briselu smatraju da prvi predsednik EU uopšte ne bi trebalo da bude Britanac, a diplomate u evropskim prestonicama sumnjaju da je Bler pravi izbor za EU zasnovanu na Lisabonskom ugovoru.
„Mnogi u Berlinu bili su začuđeni iznenadnom idejom da Bler bude kandidat“, kazao je jedan evropski ambasador. „Angela Merkel“, dodao je, „ima velike lične simpatije prema Toniju, ali veći deo nemačke političke elite je u nedoumici. Postoje sumnje da li Britanac treba da obavlja tu dužnost, a sam Bler ima lični problem: Irak.“ Izvori bliski Merkelovoj, potvrdili su njeno protivljenje. Bler je, prema njihovom mišljenju, održao dosta lepih govora o Evropi, ali se suštinski uvek držao po strani kada je trebalo učiniti konkretne korake napred.
Lisabonski ugovor, koji je u fazi ratifikacije u državama EU, predviđa novu poziciju predsednika Evropskog saveta, koji će predsedavati samitu lidera 27 članica od početka naredne godine. Mandat predsednika biće pet godina, a njegova uloga i nadležnosti tek treba da budu adekvatno određeni. Ambasadori EU narednog meseca treba da usaglase tačan opis njegovog posla.
Hvaleći Blera kao „najvećeg Evropljanina među Englezima“, francuski predsednik Nikola Sarkozi prvi je pomenuo njegovu kandidaturu prošlog oktobra. Bler je odlučio da ne poriče medijske izveštaje o kandidaturi.
Zvaničnici EU nameravaju da osujete plan Blerovih pristalica. „Preovlađujući stav u Briselu jeste da se Bler nikad nije žrtvovao za Evropu. Svi njegovi politički rizici bili su transatlantski, uvek prema Vašingtonu, nikad za Evropu. Šanse su mu blede. Merkelova je protiv“, kazao je jedan zvaničnik.
Opozicija Bleru stvorena je zbog njegove posvećenosti ratu u Iraku, visokog stepena evroskepticizma u Britaniji, zbog ambivalentnog stava vlade prema EU, ali i kao rezultat bitaka Gordona Brauna u poslednjih šest meseci da Britaniju isključi iz primene ključnih elemenata Lisabonskog ugovora. „Britanija se ozbiljno ogradila od Lisabonskog sporazuma“, naveo je jedan diplomata.
Da Britanija sebe nije izuzela iz sporazuma, nagovestio je predsednik Evropskog parlamenta, Nemac Hans-Gert Petering, šanse za izbor Blera bile bi veće. Britanija je, podsetimo, sebe izuzela iz bitnih elemenata zajedničke politike EU, pored ostalih, iz evrozone i šengenskog sistema.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.