Blokada centralnih ulica, metalne ograde i kordoni policije u Nišu: Na partijski sastanak SNS ipak nisu došli najviši funkcioneri- "iz bezbednosnih razloga" 1Foto. Z. Miladinović/Danas

Nisam znala da Niš nije slobodan grad, kazala je gospođa u najboljim godinama, sa pištaljkom „iz devedesetih“, obraćajući se policajcu u kordonu pod punom opremom za razbijanje demonstracija.

Kordoni policije i žandarma, njih više od stotinu, kao i metalne ograde, obezbeđivale su Oficirski dom u kojem je trebalo da se održi sastanak lokalnih naprednjaka na koji su, prema najavi, trebalo da dođu najviši partijski funkcioneri.

Niko od okupljenih građana pouzdano nije mogao da kaže da li su najavljeni Miloš Vučević, predsednik Srpske napredne stranke i premijer u tehničkom mandatu, Ana Brnabić, predsednica Skupštine i beogradskog odbora SNS i Darko Glišić, predsednik Izvršnog odbora SNS, zaista i stigli u Oficirski dom.

Ispostavilo se da i nisu, kako je nezvanično rečeno, „iz bezbednosnih razloga“.

Prema nezvaničnim informacijama, dogodilo se zapravo „samo partijsko okupljanje“, a pravog sastanka nije ni bilo.

Sve to nisu mogli da vide i znaju okupljeni, a ni novinari, jer su svi bili iza metalnih ograda i kordona, koji su od „sedišta sastanka“ udaljeni stotinu i više metara.

Iza metalne ograde ostao je i Đorđe Stanković, poslanik Narodnog pokreta Srbije i šef odborničke grupe NPS- Demokratska stranka- Pokret slobodnih građana, koji je Policijskoj upravi Niš prijavio održavanje „zbora građana“, sa početkom u 16 časova, u amfiteatru na Nišavskom keju, u neposrednoj blizini Oficirskog doma.

„Uredno sam prijavio skup u amfiteatru, a vi nam ne date da prođemo. Hoću da razgovaram sa vašim komandirom. Do sada smo imali dobre odnose sa niškom policijom, nema potrebe da ih sada kvarimo“, govorio je Stanković policajcima u kordonu.

Nije bilo odgovora, a ni komandira.

„Jeste li vi niška policija ili ste iz drugih gradova?“, pitala je dekanka Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović policajce čija su lica pod maskama i vizirima.

„Je l’ vas nije sramota da čuvate ove iza vas? Je l‘ vam nije ipak malo neprijatno? Zašto samo ćutite, pa niste veštačka inteligencija? Ne plašite se valjda naroda? Pa mi smo ovde samo da pozdravimo goste koji su došli u Niš“, govorila je kordonu dekanka, i ostajala bez odgovora.

Nešto kasnije dekanka je preskočila ogradu, rekavši da želi da pozdravi članove Srpske napredne stranke,

„Ovo je moja dedovina, ovo je javni prostor. Meni zabranjuju da se krećem, to ne postoji ni u jednoj zemlji i ovoga trenutka je ogoljena diktatura na delu“, kazal je ona.

Na molbu policije se ipak vratila iza ograde.

Građanin ispred metalne ograde takođe se obratio policiji, uz pomoć jednostavnog transparenta: „Uhapsite Vučića!“.

Drugi je transparentom poručio: „Ti si školovan da hapsiš taj talog, a ne da čekaš da ti izdaju nalog“.

Mogle su se čuti i tirade gnevnih građana: „Sram vas bilo, napravili ste od Oficirskog doma novi Ćacilend! Štitite SNS bagru i kartel koji je pokrao milione! Lopovi su iza vas!“

Okupljeni su skandirali „Bando lopovska! Uhapsite Vučića! Volove u torove! Ubice! Vučiću p….u! Iš iz Niš!“

Čulo se studentsko: „Pumpaj!“ i „Ko ne skače taj je ćaci!“.

Iz mase je štrčao i pokoji profesorski transparent povodom najave kresanja njihovih plata:“Profesori ti vraćaju krompir: Neka hvala, žvalAVi ga sam“.

Pojedini pripadnici niške SNS su pri dolasku ili odlasku sa skupa „zasuti“ jajima, koje su građani donosili u kartonima.

Prema izjavama nekih učesnika, ka naprednjacima su letele i kamenice.

Jaja i pokoja kamenica bačene su i u pravcu  gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića, ali ga nisu pogodile.

Pavlović je poliven vodom i „zasut“ psovkama.

Na protest povodom dolaska najviših SNS funkcionera u Niš pozvale su zasebno pojedine građanske organizacije, deo opozicije i studenti u blokadi.

Građani i opozicija su najavili da će okupiti u 17 časova ispred Oficirskog doma, kako bi poželeli „južnjačku dobrodošlicu“ gostima.

Oni su pozvali sugrađane da se okupe nešto ranije, u 16 časova, na dve lokacije- na centralnom Trgu kralja Milana i u amfiteatru na Nišavskom keju, u neposrednoj blizini Oficirskog doma.

Studenti su, pak, najavili okupljanje u 15 časova kod Crkve Sveti Luka i „širenje“ na Ulicu 7. juli, na koju izlazi Oficirski dom.

„Danas je preminula 16. žrtva zbog korupcije za koju su odgovorni ljudi koji upravo dolaze u posetu našem gradu.Hajde da im pokažemo kako se dočekuju kriminalci i ubice“, navedeno je u studentskom pozivu.

Planove su im omeli blokada tih lokacija uz pomoć velikog broja pripadnika policije i Žandarmerije, podignutih da štite, kako je to kazao neko od okupljenih, „jedan partijski sastanak, koji nije ni održan“.

Srećom, policijski štitovi su danas i večeras u Nišu ostali spušteni.

 

Priveden student Pravnog fakulteta Mateja Nikolić

Student Pravnog fakulteta Mateja Nikolić, koji je od početka targetiran zbog učešća u blokadi, večeras je priveden, saopštila je Neformalna grupa studenata Niša.

„I dalje nemamo informaciju da li se nalazi na informativnom razgovoru ili će ga zadržati u stanici. Ako utvrdimo da će ga zadržati, studenti će napraviti hitan skup“, naveli su oni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari