Studenti Elektronskog fakulteta doneli su odluku na plenumu zatvorenom za javnost da blokiraju rad te ustanove, u znak protesta povodom tragedije u Novom Sadu, kada je usled pada betonske nadstrešnice na Železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, saopštili su neki od njih.
Elektronski fakultet, sa oko 3000 studenata, najveći je na niškom Univerzitetu, i jedan od najvećih u Srbiji.
I studenti Mašinskog i Građevinsko-arhitektonskog fakulteta su saopštili da su na plenumu odlučili da će blokirati svoje ustanove, od petka 13. decembra.
Na univerzitetu u Nišu, koji ima 14 fakulteta, do danas su bila blokirana tri- Filozofski, Prirodno- matematički i Fakultet umetnosti.
Studenti elektronike danas su se okupili ispred ulaza u fakultet u 11.52 časa, kada je 1. novembra pala nadstrešnica, i odali poštu stradalima ćutanjem u trajanju od 15 minuta.
Nakon toga su ušli u zgradu, gde su na plenumu zatvorenom za javnost odlučili da li će blokirati rad ove ustanove.
Rukovodstvo Elektronskog fakulteta saopštilo je juče da poštuje studentski izbor „mirnih metoda za izražavanje slobode mišljenja“ i „osuđuje svaki vid nasilja nad njima“.
„Nijedan student Fakulteta ne može i ne sme biti sankcionisan zbog mirnog izražavanja slobode mišljenja“, navedeno je u saopštenju dekanskog kolegijuma.
Na ovaj način rukovodstvo fakulteta je indirektno demantovalo da navodno vrši pritisak na studente da ne protestuju, preteći im nemogućnošću polaganja ispita i drugim sankcijama.
Takve glasine negirali su i predstavnici studenata, navodeći da je do njih dovelo objavljivanje Pravilnika o disciplinskoj odgovornosti studenata „u pogrešno vreme“, ali da povod za to „nije aktuelna blokada“.
Nastavno- naučno veće Mašinskog fakulteta saopštilo je danas da podržava zahteve studenata, ne protiveći se blokadi.
„Mašinski fakultet je spreman da bude platforma za otvorenu diskusiju i podrška studentskim inicijativama u skladu sa zakonima i akademskim vrednostima.Fakultet neće sankcionisati studente koji protestujući čuvaju integritet akademske zajednice, posebno kritičko mišljenje i delovanje studenata kao vitalnog dela našeg društva“, navodi se između ostalog u saopštenju.
„Fakultet je vaš“, rekla je dekanka FU Milena Injac juče kasno po podne, kada je na ulazu dočekala studente, koji su pešačili od Filozofskog do ovog fakulteta.
Kolegijum FU je u saopštenju naveo da „izražava podršku studentima u njihovom pravu na kritičko razmišljanje, kao i u pravu na slobodno iskazivanje stavova i na postavljanje društveno značajnih pitanja“.
On je ocenio da je „potpuno neprihvatljiv svaki vid nasilja prema studentima prilikom izražavanja stavova i mišljenja mirnim putem“.
Pritom je pozvao studente da svoj protest „iskazuju na akademski način i uvažavajući različitost mišljenja“.
Na PMF-u nema nastave od ponedeljka 9. decembra.
Studenti borave na fakultetu tokom dana, a posle 20 časova odlaze kući, poštujući upozorenje dekanata u ostavci da postoji bezbednosni rizik zbog specifičnosti fakulteta, koji koristi hemijski i biološki materijal.
Niški studenti su prvo blokirali Filozofski fakultet, u petak 6. decembra, uz podršku dekanice Natalije Jovanović i fakultetske uprave, kao i 172 zaposlenih od ukupno njih 230.
Na tom fakultetu nema nastave, kolokvijuma i ispita, ali ima „vannastavnih aktivnosti“, od gledanja Insajderovog dokumentarnog filma „Novi Sad- hronologija pada“, preko predavanja profesora koji nemaju veze sa nastavnim planom, do poetskih večeri ili stend apa.
Administracija na fakultetu nesmetano radi.
Univerzitet u Nišu je podržao studentske zahteve, ali ne i blokadu visokoškolskih ustanova.
„Pozivamo sve studente da nastave ostvarivanje svojih akademskih prava i dužnosti u duhu tolerancije i međusobnog uvažavanja, uz nesmetano odvijanje obrazovnog i radnog procesa“, navodi se u saopštenju, potpisanom sa „Univerzitet Niš“, a objavljenom 9. decembra na veb- sajtu.
Saopštenje je usledilo pet dana nakon što je stotinak studenata u sredu, 4. decembra, ušlo u rektorat Univerziteta, i tu ostalo do kraja dana, zahtevajući da se uprava izjasni o njihovim zahtevima.
Tim ulaskom, kojem je prethodilo ćutanje od 15 minuta ispred rektorata, započeo je studentski protest u Nišu.
Učesnici protesta podržavaju zahteve beogradskog Fakulteta dramskih umetnosti, te traže potpuno rasvetljavanje tragedije u Novom Sadu, krivičnu i političku odgovornost nadležnih, kao i prekid represije prema učenicima i studentima koji protestvuju zbog tragedije.
Organizator protesta je Neformalna grupa studenta.
Ko podržava zahteve studenata, ali ne i blokadu?
Zaposleni na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja u Nišu danas su obustavili rad na 15 minuta, kako bi „izrazili solidarnost i poštovanje prema žtrtvama tragedije u Novom Sadu i njihovim porodicama“.
U obaveštenju koje je potpisao dekan Tomislav Okičić ne iznosi se stav o studetskim zahtevima i blokadi rada.
Dekanat Pravnog fakuteta je danas saopštio da „poštuje pravo studenata na Ustavom zagarantovanu slobodu mirnog okupljanja, mišljenja i izražavanja“, kao i da „osuđuje svaki oblik nasilja nad studentima i svim građanima tokom mirnih okupljanja i očekuje da počinioci tih protivzakonitih akata budu adekvatno sankcionisani“.
„Iskreno verujemo da su dijalog, razumevanje i uzajamno uvažavanje najbolji put za ostvarivanje ciljeva koji su u interesu studenata, Fakulteta i društva u celini“, naveo je dekanat Pravnog.
Zaposleni na Ekonomskom fakultetu su 9. decembra takođe obustavili rad na 15 minuta, u znak sećanja i poštovanja za đrtve tragedije u Novom Sadu.
Dekanat fakulteta je prethodno saopštio da uvažava studentske zahteve, ali da se protivi blokadi rada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.