a i kreditnih aranžmana, na dnevnom redu aktuelnog zasedanja su i strateški gasni aranžman s Moskvom, kao i nova rezolucija o Kosovu.

ZAKONI KOJI ČEKAJU NARODNE POSLANIKE

1. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju

2.

a i kreditnih aranžmana, na dnevnom redu aktuelnog zasedanja su i strateški gasni aranžman s Moskvom, kao i nova rezolucija o Kosovu.

ZAKONI KOJI ČEKAJU NARODNE POSLANIKE

1. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju

2. Predlog zakon o potvrđivanju Prelaznog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima

3. Predlog zakona o saradnji s Rusijom u oblasti naftne i gasne privrede

4. Predlozi zakona o potvrđivanju finansijskih ugovora s međunarodnim institucijama:

– projekat o kliničkim centrima Srbije;

– donacija iz Globalnog fonda za zaštitu životne srednine;

– sanacija mosta Gazela;

– rehabilitacija puteva i mostova;

– projekat – regionalni razvoj Bora;

– projekat rekonstrukcije saobraćaja.

5. Predlozi zakona o socijalnom stanovanju, zaštiti podataka ličnosti, ambalažnom otpadu, zabrani korišćenja hemijskog oružja, izmena zakona o putnim ispravama potvrđivanje međunarodne konvencije protiv dopinga u sportu…

– Iako je bilo planirano da od početka 2009. budemo na beloj šengenskoj listi, kao i da do kraja ove godine dobijemo status kandidata za članstvo, sasvim je sigurno da se to neće desiti. Srbija bez SSP-a ne može da podnese zahtev za članstvo u EU, što znači ne može da dobije ni status kandidata – kaže za Danas Vladimir Međak, viši savetnik u Kancelariji za evropske integracije.
On ističe da je odugovlačenje sa izglasavanjem zakona u Skupštini loše i zbog Prelaznog sporazuma o trgovini, najbitnijeg ekonomskog dela SSP-a.
– Trgovinski sporazum je sastavljen od četvrtog i šestog poglavlja SSP-a koji se tiču liberalizacije trgovine i harmonizacije zakonodavstva Srbije i EU. Razlika između ova dva sporazuma je u tome što je za stupanje na snagu trgovinskog potrebno da ga ratifikuju samo Srbija i EU, a ne svaka zemlja pojedinačno, što je neophodno za SSP – naglašava Međak.
Rok do kada će EU čekati da Srbija podnese zahtev za članstvo ne postoji i mi smo, napominje Međak, ograničeni jedino protokom vremena.
– Zaista je neophodno da Skupština što pre ratifikuje SSP. Moramo iskoristiti pozitivnu klimu koja postoji u EU. Ova i sledeća godina su najbolje za to. Treba iskoristiti predsedavanje Francuske, početkom godine tu funkciju preuzimaju Česi, a potom dolaze Šveđani koji gledaju sa simpatijama na nas – ocenjuje naš sagovornik.
Jedan od velikih problema neažurnosti ovdašnjih političara u Skupštini jeste i bela šengenska lista, na kojoj se građani Srbije neće naći sve dok se ne usvoje tri ključna zakona.
– Moraju se usvojiti zakoni o strancima, državnoj granici i zaštiti ličnih podataka. Kako je krenulo, teško da to može da bude ove godine, najranije do polovine sledeće godine – opominje Međak.
Dušan Lazić iz Foruma za međunarodne odnose kaže za Danas da se nadao tome da će posle godišnjih odmora „neke strasti da se smire“ i da će Skupština krenuti da radi punom parom. On smatra da se u glavama nekih lidera i opozicionih partija opstrukcija zamišlja kao politička orijentacija, koja nanosi veliku štetu našoj zemlji.
– Vladajuća koalicija ne deluje efikasno i mislim da mora da pronađe ključ i trajno odblokira rad parlamenta – ističe Lazić i opominje da „u opoziciji očigledno ne postoji osećaj odgovornosti i sve mi liči na teranje inata, ne samo vlasti, već i društvu i svim građanima“.
Dušan Lazić smatra da u bilo kom normalnom demokratskom društvu to ne bi bilo nedozvoljeno.
– Imamo, na primer, stvar da nam je EU odobrila kredite, znači neko nam je nešto omogućio što smo sami tražili, a sada mi to nećemo da uzmemo. To je u osnovi destruktivno ponašanje i javnost s takvim ponašanjem ne sme da se miri, već da reaguje i ukazuje na to – zaključuje Lazić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari