Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja predložio je Ministarstvu prosvete da ne odobri štampanje 52 udžbenika za nastavu na bosanskom jeziku.
Bošnjačka kulturna zajednica (BKZ), bliska bivšem sandžačkom muftiji i narodnom poslaniku Muameru Zukorliću, izrazila je veliku zabrinutost zbog „posledica koje mogu uslediti za sami proces obrazovanja dece bošnjačke nacionalnosti na svom maternjem jeziku“. BKZ smatra da je to rezultat neuspeha sadašnjeg rukovodstva Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV). koje nije uspelo da obezbedi preduslove da se ovaj projekat kvalitetno realizuje.
Ova institucija, u saopštenju za javnost, podseća na sporazum o strateškom partnerstvu između SDA Sandžaka, koja ima većinu u BNV, i SDP čiji je osnivač potpredsednik Vlade Srbije Rasim LJajić, koji se realizuje u skoro svim opštinama u Sandžaku, postavlja pitanje „zašto svojim delovanjem nisu iskoristili sve kapacitete kako bi kod nadležnih državnih organa izdejstvovali pozitivno rešenje za ovo važno pitanje“. BKZ poziva sve aktere na državnom, nacionalnom i lokalnom nivou da uspostave dijalog kako bi se ovo pitanje rešilo u interesu učenika.
Istim povodom oglasilo se i Društvo za bosanski jezik i književnost, koje je ocenilo da „država ima najbolje namere kada priznaje neosporivo pravo svakom njenom građaninu da se školuje na maternjem jeziku, ali da je isto tako očigledno da ne dozvoljava da taj isti narod regiju u kojoj živi zove imenom koji želi“.
„To je političko, a ne lingvističko pitanje i zato očekujemo da ljudi koje smo delegirali kao predstavnike bošnjačkog naroda uzmu učešće u prevazilaženju ovog problema“, navodi se u saopštenju.
U BNV tvrde da Zavod iz političkih razloga osporava u udžbenicima nazive kao što su Sandžak, Crkva bosanska ili bosančica i da takvim odlukama krše zakon. U Zavodu sve negiraju i odgovaraju da se oni bave samo naučno utvrđenim činjenicama, a da „greške brzo mogu biti ispravljene“.
Prema podacima BNV nastavom na bosanskom jeziku obuhvaćeno je 14.545 učenika predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja u sandžačkim opštinama. To je blizu 86 odsto bošnjačke dece školskog uzrasta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.