Dramaturškinji Mileni Minji Bogavac uručena je u Ustanovi kulture Parobrod nagrada „Dobar primer Novog optimizma“, koja se dodeljuje pojedncima koji se svojim delovanjem ili zalaganjem bore za vrednosti jasno izražene u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima.
Nagradu dodeljuje pokret Novi Optimizam, svakog 10. decembra na Međunarodni dan ljudskih prava i rođendan Pokreta.
– Ja nisam optimistkinja, ali nisam ni pesimistkinja. U životu veoma malo ramišljam o ishodima stvari u koje se upuštam, a mnogo više o procesu. Ne razmišljam da li ćemo pobediti, važno je samo biti na pravoj strani – kazala je Minja Bogavac i dodala da je rešenost vrsta pobede, kada znaš gde si i zašto si tu.
– Danas je optimizam teška alternativa, u društvu u kome živimo. To je kontra, i neko potpuno ludilo koje udara tamo gde niko ne udara – istakla je Bogavac i to da li je čaša do pola puna ili do pola prazna, prokomentarisala da „to nije važno, važno je ono šta je u čaši. U to ime živeli“!
– Minja je ovu nagradu izvukla iz ćorsokaka – istakao je Branislav Guta Grubački, osnivač pokreta Novi Optimizam i dodao da su mu mnoge žene koje ga okružuju, njegove ćerke i prijateljice rekle „mani se tih tvojih deda i ostalih, da li ima neka mlada žena koja bi mogla da ponese tu titulu“, a kada je Bogavac bila predložena, postojao je kako kaže, apsolutni konsenzus po pitanju uručenja nagrade.
– Nije postojala osoba u mom okruženju koja se nije složila sa tim da je Minja dobar primer Novig Optimizma – naglasio je Grubački.
– Minja je bez kompromisa kada je suština u pitanju – kazao je reditelj Vojislav Arsić i dodao da je „u trenutku kada je Srbija okupirana diktaturom, ova nagrada veoma važna.
Aleksandar Milosavljević, srpski pozorišni kritičar, ovim povodom uputio je pismo u kome je između ostalog istaknuto „Ne znam šta se događa u Minjinoj duši u času kada se suoči sa izazovom, ne znam da li ona ima neku svoju mantru koju šapuće podstičući vlastiti optimizam. Nekako bih više voleo da nije preterani optimista i da se njena vera u uspeh ponajpre zasniva na sumnji.. i da joj skepsa daje snage. Drugačije se, mislim, danas ne može hvatati u koštac s ovim simulakrumom života“.
.Šta znači biti heroj?
Nakon prikazanog filma koji je snimljen tokom pravljenja predstave Smrt fašizmu, a pre dodele nagrade u Parobrodu, odvila se i Dečija radionica u kojoj su mladi ljudi imali prilike da razmisle o vrednostima i svetu oko sebe. Maja Maksimović docentkinja na Filozofskom fakultetu objasnila je da su se u Dečijoj radionici mladi bavili pitanjem šta znači to biti heroj u današnjem društvu i kako ih deca vide i za šta se bore.
– Cilj je da pokrenemo mlade da budu optimističniji. Bitno je da se sa njima bavimo pitanjem političkog obrazovanja i društvenog angažovanja i da im ukažemo na koji način možemo da budemo kreatori zajednice a da ne posmatramo sve kao crno – istakla je Maksimović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.