„Država i privreda od ove ustanove mogu da nauče i primene mnogo stvari, ali to nedovoljno koriste“, izjavio je danas Nebojša Bojović, dekan Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu povodom jubileja – 70 godina rada te ustanove koja važi za jednu od najstarijih visokoobrazovna institucija u oblasti saobraćajnog inženjerstva u Jugoistočnoj Evropi.
„Gotovo je nemoguće, ako govorimo o velikim državnim sistemima, da rade velike projekte a da mi nemamo neku reč. Mislim da može više i bolje“ – rekao je Bojović.
Sa Saobraćajnog fakulteta je za sedam decenija rada poteklo više od 9.500 diplomaca na osnovnim i master studijama, i oko 200 doktora nauka.
„Zadovoljni smo načinom kako uspevamo da u teškim vremenima pridobijemo pažnju i budemo dovoljno atraktivni kada su u pitanju studijski programi. Unazad gotovo celu dekadu imamo dvostruko više prijavljenih studenata u odnosu na to koliko nudimo mesta. Oko 700 se javi na 350 mesta na osnovnim studijama“ – izjavio je Bojović.
On je istakao da je Saobraćajni fakultet realizovao brojne projekte, preko 2.000 ekspertiza i studija u čemu se ne posustaje ni u znatno izmenjenim uslovima rada za vreme pandemije korona virusa.
„Korone nema na Saobraćajnom fakultetu. Mi nismo žarište i nemamo ni jedno širenje pandemije zabeleženo na fakultetu, među nastavnicima i među studentima“ – izjavio je prodekan za nastavu Petar Mirosavljević.
Prema njegovim rečima, prilagođavanje rada je počelo još u martu, i danas ostvaruju dobre rezultate u sprovođenju nastavnog plana i programa sa sredstvima koja su im dostupna. Uz saradnju i smernice sa nadležnim institucijama, jesenji semestar se održava kroz kombinovanu nastavu, na fakultetu uz epidemiološke mere i onlajn.
„Na nekim laboratorijskim vežbama studenti moraju da dođu na fakultet i pristupe opremi za rad. U tim uslovima ćemo prilagoditi situaciju, maltene kao u kovid bolnicama“ – rekao je Mirosavljević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.