Protiv koliko i kojih bolesti deca moraju da prime vakcinu? 1Foto: EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Kalendar imunizacije je planski dokument koji precizno određuje vreme, redosled i vrstu vakcina koje se primenjuju u određenom uzrastu, sa ciljem zaštite populacije od zaraznih bolesti.

Takođe, u našoj zemlji je na snazi Pravilnik o programu obavezne i preporučene imunizacije stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti I koji predviđa obaveznu vakcinaciju dece protiv 11 bolesti.

Kalendar imunizacije predstavlja temelj zdravstvene politike kada je u pitanju prevencija infektivnih bolesti, a usklađuje se sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije (SZO) i Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).

Ovaj kalendar u Srbiji uključuje niz obaveznih vakcina koje se primenjuju od rođenja do odraslog doba.

Prema zvaničnim podacima, jedna od prvih vakcina koju novorođenčad dobijaju jeste vakcina protiv hepatitisa B, koja se primenjuje već u prvih 24 časa po rođenju. Zatim sledi BCG vakcina, koja štiti od tuberkuloze.

Do druge godine života, deca primaju takozvane kombinovane vakcine koje štite od nekoliko bolesti istovremeno, poput pentavalentne vakcine, koja obuhvata zaštitu od difterije, tetanusa, velikog kašlja, Haemophilus influenzae tip B i hepatitisa B.
U ovom periodu deca dobijaju i vakcine protiv pneumokokne bolesti, polio virusa (dečje paralize), kao i prvu dozu MMR vakcine koja štiti od morbila (malih boginja), zauški i rubele.

Jedan od najvažnijih aspekata kalendara imunizacije je pravovremena revakcinacija.

Revakcinacije su neophodne kako bi se osigurao dugotrajan imunitet, naročito kod bolesti koje se lako prenose i mogu imati ozbiljne komplikacije, kao što su male boginje ili difterija.

Pored obaveznih vakcina za decu, kalendar imunizacije uključuje i preporučene vakcine za odrasle i starije osobe.

Ovaj dodatak je realizovan u okviru projekta „Od neznanja do bolesti“ koji je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Protiv koliko i kojih bolesti deca moraju da prime vakcinu? 2

 

Vakcine protiv gripa, HPV-a i pneumokokne bolesti posebno se preporučuju rizičnim grupama, poput trudnica, hroničnih bolesnika i osoba starijih od 65 godina.

Vakcina protiv HPV-a, koja se u Srbiji preporučuje adolescentima, značajno smanjuje rizik od karcinoma grlića materice i drugih malignih oboljenja povezanih sa ovim virusom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari