„Bolji dani“, naziv je projekta koji, od septembra prošle godine do kraja februara, u partnerstvu sa lokalnom samoupravom i Centrom za socijalni rad u Sjenici, realizuje nevladina organizacija „Sandžački ćilim“. Sredstva za realizaciju projekta za pomoć starim i bolesnim osobama, odobrena su preko PRO programa i Fonda za socijalne inovacije, u okviru Programa o migracijama i unapređenju usluga socijalne zaštite, a finansijeri su švajcarska Agencija za razvoj i Vlada Lihtenštajna.
Projektom „Bolji dani“, obuhvaćeno je ukupno 48 korisnika, starih i bolesnih osoba, kojima se, prvi put u Sjenici, na organizovan način pruža konkretna pomoć. Pomoć se ogleda u nabavci namirnica, lekova, pripremanju obroka, održavanju lične i higijene stana, unošenju ogreva, ali i razgovoru i druženju sa starim osobama. Od ukupnog broja korisnika, za koje su u septembru zaista počeli bolji dani, šezdeset odsto njih je pogođeno migracijama, a preostalih četrdeset su socijalno ugroženi slučajevi koje je predložio Centar za socijalni rad. U pružanju pomoći, zajedno sa stručnim timom, angažovana je petnaestočlana ekipa.
Ilijaza i Hamdija Ciljević su jedini bračni par među korisnicima. Malo je onih koji u braku provedu duže od pola veka, a oni su, baš na Dan zaljubljenih, 14. februara, obeležili 55 i po godina zajedničkog života. Njihova deca su već odrasli ljudi koji odavno žive i rade u inostranstvu. Posećuju ih jedanput ili dvaput godišnje, a njih dvoje žive zajedno u svom zavičaju. Lepo je ostariti zajedno, ali starost donosi i neizbežne zdravstvene probleme, koji onemogućavaju samostalan život, bez pomoći mlađih članova porodice ili društvene zajednice. Iako se i po kući otežano kreće i uz pomoć štapa, Ilijaza Ciljević sa svojim suprugom Hamdijom, radosno dočekuje posetioce i trudi se da ih što bolje ugosti. Najviše se ipak, obraduje članovima ekipe za pružanje pomoći sa kojima se, kaže, odmah sprijateljila.
– Njihova pomoć nam mnogo znači. Ja imam visok pritisak, reumu, bolove, teško se krećem i s jednom pokretnom rukom teško da mogu nešto da uradim bez tuđe pomoći. Od kako su počeli redovno da nas obilaze i pružaju pomoć, stvarno su nam počeli bolji dani. Ne mogu nam oni, u ovim godinama otkloniti fizičke bolove i zdravstvene tegobe, ali uz razgovor u sređenoj kući, čini mi se, lakše je i bolovati. Navikli smo se na njih i mnogo se brinem šta će biti kad se to završi, krajem ovog meseca – kaže zabrinuta Ilijaza za naš list.
– Evidentno je da je našim starijim sugrađanima potrebna ovakva pomoć, naročito zbog nepostojanja Gerontološkog centra u našem gradu. Trudimo se da obezbedimo i nastavak ovog projekta, jer mnogo je onih kojima je ovakva pomoć neophodna. Pored stručnog tima i geronto-domaćica i mladi su uključeni u rad sa starima, sa ciljem razvijanja međugeneracijskih odnosa. Sve to je dalo rezultate, pa su, rekla bih, bolji dani za stare i nemoćne, zapravo učinili da svi postanemo bolji – kaže Indira Kuburović, koordinatorka NVO „Sandžački ćilim“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.