U Novom Pazaru je pre mesec dana, prilikom posete ministara rada i socijalne politike i poljoprivrede Rasima Ljajića i Saše Dragina, otvoren Poljoprivredni centar. Direktor Poljoprivrednog centra Nihat Hasanović u razgovoru za Sandžak Danas ističe da su poljoprivredni resursi ovog kraja nedovoljno iskorišćeni, što bi trebalo da bude promenjeno i aktivnošću ovog centra.
Šta poljoprivreda dobija otvaranjem ovog centra?
– Otvaranjem Poljoprivrednog centra za Novi Pazar, Tutin i Sjenicu dobili smo mogućnost da stvaramo uslove za unapređenje poljoprivredne proizvodnje u ovom kraju. Poljoprivreda će dobiti mesto koje zaslužuje. Poljoprivredni resursi u ovom kraju su nedovoljno iskorišćeni.
Koji su zadaci Poljoprivrednog centra?
– Poljoprivrednim proizvođačima u svakom trenutku biće na raspolaganju četiri savetnika: za stočarstvo, voćarstvo, ratarstvo i zaštitu bilja. Iz sve četiri oblasti biće organizovano po osam predavanja i radionica. Svaki od savetnika će iz svoje oblasti imati po 40 odabranih domaćinstava iz sve tri opštine, koje će morati da obiđu najmanje po četiri puta godišnje. Osim toga, savetodavci su obavezni da 11 puta godišnje imaju medijske nastupe iz svojih oblasti. Organizovaćemo sajmove, zimske škole za poljoprivrednike, mesečno ćemo izdavati biltene u tiražu od 300 primeraka i besplatno ih deliti. Edukacija naših poljoprivrednika mora da bude na znatno višem nivou, koja mora da da konkretne rezultate u unapređenju proizvodnje.
Osim savetodavnog rada koje su još obaveze ove institucije?
– Naša obaveza je da 52 puta godišnje, odnosno svake sedmice objavljujemo statističke podatke o cenama na zelenim, kvantaškim i stočnim pijacama i cenama stočne hrane. Obavezni smo i da 47 puta u toku godine radimo izveštaje o ratarskoj i 22 puta o voćarskoj proizvodnji. Važan zadatak pred nama je i da poljoprivrednicima na najrazumljiviji način približimo značaj registracije poljoprivrednih gazdinstava. Istina, taj broj se iz godine u godinu povećava, ali je još daleko od realne brojke. Primera radi, prošle godine na teritoriji Novog Pazara, Tutina i Sjenice registrovano je oko devet i po hiljada gazdinstava. Zbog toga mali broj i koristi subvencije koje se daju poljoprivrednim proizvođačima iz budžeta Srbije. Opštine koje pokriva ovaj Poljoprivredni centar, takođe, će morati da više rade na stvaranju uslova za razvoj poljoprivredne proizvodnje opredeljujući sredstva u svojim budžetima. Novi Pazar je krajem prošle godine formirao Fond za razvoj poljoprivrede i u ovogodišnjem budžetu predviđeno je 10 miliona dinara za razvoj ove delatnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.