Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u roku od 14 dana biti postavljen temeljac za gradnju nove kovid bolnice u Novom Sadu, koja će biti završena za četiri meseca.
„Rešavamo sad papirologiju, bolnica će imati 600 ležajeva, od toga 200 intenzivne nege i izgradićemo je za četiri meseca“, kazao je Vučić za TV Pink. Dodao je da će kovid bolnica u Novom Sadu biti izgrađena na isti način kao bolnice u Batajnici i Kruševcu, kao i da će biti nešto veća od kruševačke.
Vučić je o gradnji novosadske kovid bolnice govorio još 2. marta i iznenadio tom najavom sve, pa i gradsku vlast. Tada je rečeno da se užurbano razmatraju tri, četiri moguće lokacije u okolini grada. Za sada još nema procene koliko bi gradnja bolnice mogla da košta.
Novosadski portal 021.rs objavio je da će se kovid bolnica u Novom Sadu graditi na periferiji grada, na sremskoj strani, na Mišeluku. Još ranije je gradonačelnik Miloš Vučević govorio o tome da će posle završetka pandemije to biti Gradska bolnica. Vučević je za 021 objasnio da će bolnica biti izgrađena nedaleko od potkovice na petlji Mišeluk, koja je uglavnom poznata kao mesto na kom se okupljaju ljubitelji motora i automobila. Urbanisti su u ranijim planovima naveli da bi ta lokacija bila najpogodnija za gerontološki centar. Vučević je ranije podsetio da je gradska vlast više puta lobirala da Novi Sad dobije Gradsku bolnicu.
„Više puta smo, da kažem tako, lobirali, borili se i isticali da Novi Sad zaslužuje da dobije Gradsku bolnicu. Nama generalno treba sekundarni nivo zdravstvene zaštite, tako da ovu priču doživljavam u tom kontekstu, odnosno da dobijemo jednu bolnicu koja bi u ovom trenutku bila kovid, a posle bi bila za dodatne kapacitete kao Gradska bolnica“, kazao je Vučević.
Na Mišeluku su već izgrađene klinike u okviru Instituta za kardiovaskularne bolesti, tzv. Faze I i II, a uskoro treba da počne gradnja III faze. Nova kovid bolnica bila bi udaljena od Instituta samo nekoliko stotina metara. Na toj strani grada izgrađena je i nova zgrada RTV Vojvodine na mestu porušene u Nato bombardovanju, a nedaleko odatle je i zgrada Univerziteta Edukons.
Inače, tokom prethodnog dana u Vojvodini je registrovano 1.172 novih slučajeva, dvostruko više nego dan ranije. Posle uobičajenog pada tokom vikenda, epidemiološka situacija se, zapravo, vraća u uobičajeno stanje.
U strukturi novih slučajeva 1.040 je dokazano brzim antigenskim testom. Ovi pacijenti, predstavljaju rezervoare zaraze koji u bliskom kontaktu sa drugim osobama mogu preneti virus i dovesti do pojave većeg broja novoobolelih. Manji broj novoobolelih je potvrđen PCR testom nakon negativnog brzog testa. Najveći broj novoobolelih je registrovan u Novom Sadu, 312, među kojima, takođe dominiraju pacijenti potvrđeni brzim antigenskim testom, saopštio je Institut za javno zdravlje Vojvodine.
U ovom trenutku broj registrovanih aktivnih slučajeva u AP Vojvodini je porastao za 685 i sada ih je 21.116. Najveći broj registrovanih aktivnih slučajeva je u Novom Sadu, 5.058, u Pančevu više od 1.600, u Subotici i Zrenjaninu ih je trenutno više od 1.300. U ostalim opštinama trenutno je manje od 1.000 registrovanih aktivnih slučajeva.
U Gradu 394 kovid pacijenata
U kovid bolnicama u Novom Sadu na lečenju su 394 pacijenta obolela od kovida 19. To je za 12 više nego prethodnog dana, a ukupno 38 priključeno je na respiratore. U KC Vojvodine trenutno se leči 305 pacijenata, od kojih je 28 na respiratorima, dok je u Institutu u Sremskoj Kamenici na lečenju 89 pacijenata, od kojih je 10 na respiratorima. U KCV ne navode koliko je pacijenata izlečeno, odnosno otpušteno na kućno lečenje, ali je vidljivo da se povećava broj pacijenata kojima je potrebna hospitalizacija. Takođe, i dalje niko u Novom Sadu i Vojvodini ne saopštava koliko je ljudi izgubilo bitku sa opakom bolešću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.