"Kad su tvoji drugari devedesetih godina bili vlast nije bilo ničega u bolnicama": Đilas odgovorio Brnabić o listama čekanja 1foto FoNet Zoran Mrđa

Liste čekanja, jedan od najvećih višedecenijskih problema u srpskom zdravstvu, koje su preživele sva obećanja ministara zdravlja u poslednjih 20 godina da će da ih reše, a na kojima se broj građana kojima su neophodne dijagnostika i operacije ne smanjuje, uvek je oko 70.000, naravno da su postale od petka, posle Vučićevog obećanja da će ih rešiti, teren za politička prepucavanja „bivših“ i „sadašnjih“.

Borisu Tadiću, bivšem predseniku Srbije, i Ani Brnabić, predsednici Skupštine Srbije, koji su započeli polemiku, pridružio se i Dragan Đilas, raniji gradonačelnik Beograda, koji je na mreži X odgovorio na proizvke Brnabić kako je bilo tokom vladavine „bivših“.

„Ama prestani da lažeš više! Kad su tvoji drugari devedesetih godina bili vlast nije bilo ničega u bolnicama i pacijenti su morali da donose sve – od lekova preko posteljine do hirurškog konca. Slepo crevo se operisalo sa lokalnom anestezijom! Samo u Beogradu od 2008. do 2013. su izgrađena 4 doma zdravlja, ponovo su otvorene, u bombardovanju uništene (takođe tvoji drugari bili vlast), porodilište i urologija u KBC Dragiša Mišović, kompletno je rekonstruisana i sređena Zemunska bolnica, kupljeno je preko 50 vozila hitne pomoći… Nemam informacije za celu Srbiju, ali znam da je u vreme Bojana Pajtića izgrađena i otvorena Kamenica 2. Shvatite više da je postojao je život i pre Vučića i svih vas! Pitanje je da li će – jer ste rasprodali Srbiju, jer ste je prezadužili, jer odlazi 100.000 ljudi godišnje – postojati posle vas.“, napisao je Đilas.

 

Podsetimo, čitavu „priču“ na toj mreži počeo je Tadić koji je napisao, posle priznanja Vučića u petak da je šokiran dužinom listi čekanja i najavio rešenje, da je „predsednik države shvatio da postoji problem s listama čekanja nakon 12 godina na vlasti! A kada sam ukazivao na to da ulaganje u zdravstvo nije ulaganje u zgradurine, hvatali su se za glavu“, na šta je usledio odgovor Brnabić:

„Zdravstvo nije ulaganje u zgrade (kliničke centre, bolnice, domove zdravlja)? OK – to objašnjava zašto, u 11 godina vlasti, nisu popravili ili izgradili niti jednu novu bolnicu ili klinički centar. To je dovelo do toga da naši lekari i medicinske sestre rade u uslovima nalik poljskim bolnicama, a da pacijenti moraju od kuće da ponesu ćebe ukoliko moraju da ostanu na bolničkom lečenju. No, ako već nisu verovali u infrastrukturu, zašto nisu ulagali u opremu, ljude? Zabranili su specijalizacije, a pacijenti su u vreme Tadića i njegovih i braunilu morali sami da kupuju, plata medicinske sestre (u vreme kada je bila najveća, dakle 2012. godine) bila je sramotnih i bednih 286 evra (!), a plata lekara opšte prakse 476 evra. Kakve liste čekanja, tada se pričalo o listama preživljavanja… Iz elementarnog poštovanja prema građanima, morali bi da ćutite na ovu temu. Dobro, i temu KiM, radnih mesta, plata, puteva, pruga, tehnologije, inovacija, a da, i kulture, sporta….. Ma, samo ćutite i pognite glavu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari