Boroš: Populisti osnaženi zbog migrantske krize 1

Populisti misle da u društvu postoje dve homogene grupe – “čisti” ljudi i korumpirana elita, kao i da prosečan građanin zna više od ekonomista i ostalih stručnjaka.

Oni navode da su uzroci narastajućeg populizma u Evropi, između ostalog, ljutnja na političku klasu i establišment, nesigurnost i nejednakost, strah od imigracije i ekonomski problemi, naveo je u jučerašnjem razgovoru sa novinarima Tamaš Boroš, predsednik tink-tenka “Polisi solušens”, koja izdaje kvartalni bilten o stanju populizma u Evropi.

Boroš je istakao da populističku politiku, pre svega, podržavaju niže obrazovani slojevi, radnička klasa, starije generacije, stanovnici manjih gradova i sela, pristalice autoritarizma, te gubitnici u procesu globalizacije.

“Populističke partije, koje su u proteklih nekoliko godina doživele veliki uspon i na istoku i na zapadu Evrope, smatraju da je konfrontacija bolja od kooperacije, a njihove pristalice su uverene da teroristička pretnja dolazi od povećanog broja migranata. Stoga, ne čudi što su populisti najviše ojačali svoje pozicije tokom 2015. godine, kada je migrantska kriza bila na vrhuncu, i to u državama gde i nije bilo mnogo migranata, već je preovladao strah od nepoznatog… Dakle, ukoliko se ne ponovi situacija se pojačanim prilivom migranata u Evropi i ako Donald Tramp ne pobedi na predsedničkim izborima u SAD, treba očekivati da će doći do pada podrške strankama koje igraju na kartu populizma”, smatra mađarski analitičar.

Boroš je ukazao da je mađarski Fides trenutno najsnažnija populistička partija u Evropi, ali da je “politički pejzaž” takav da se ne može napraviti jasna razlika između levice i desnice, kao i da su populisti uglavnom proruski orijentisani. “Mađarski premijer Viktor Orban jedan je od retkih populista koji zagovaraju proširenje EU, uključujući pridruživanje Srbije Uniji. Ipak, Orban je i glasan kritičar briselskih institucija”, rekao je on.

“Harizmatični lideri”

Tamaš Boroš je kao posledice populističke politike naveo “primat politike nad ekonomijom, nepredvidivost, donošenje kratkoročnih mera”, uz opasku da su lideri takvih partija “po pravilu harizmatični i da dugo ostaju na vlasti”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari