Prema nezvaničnim rezultatima, na referendumu u Sloveniji za arbitražni sporazum o granici sa Hrvatskom glasalo je juče 52,11 odsto građana, dok je protiv bilo 47,89 odsto, preneli su mediji rezultate na 81 odsto prebrojanih glasova.

Slovenački premijer Borut Pahor je, nakon prvih rezultata o ishodu izjavio „postigli smo dobar rezultat“, imajući u vidu želju vladajuće koalicije da sporazum dobije podršku građana. On je, istakao i da je zadovoljan velikim odzivom građana i da je referendum bio u potpunosti legitiman.

Lider opozicije Janez Janša ocenio je, međutim, da je odziv manje od polovine birača dokaz nepoverenja građana prema sporazumu i prema aktuelnoj slovenačkoj politici. Janša je kazao i da njegova Slovenačka demokratska stranka, najveća partije opozicije, neće glasati za ratifikaciju pristupa Hrvatske EU „dok ne vidimo kakva će biti presuda arbitražnog suda“.

Građani Slovenije juče su se izjašnjavali su se na referendumu o tome da li će se spor sa Hrvatskom u vezi sa zajedničkom granicom rešavati međunarodnom arbitražom, kako je utvrđeno sporazumom koji su dvije zemlje potpisale, početkom novembra 2009. godine. Glasalo se na ukupno 3.380 biračkih mjesta širom Slovenije, a slovenački državljani mogli su da se izjasne i u 34 diplomatske misije u inostranstvu.

Rezultat referenduma biće važeći bez obzira na odziv birača, pošto se odluka donosi natpolovičnom većinom od broja onih koji su glasali. Iako je sporazum već dobio „zeleno svjetlo“ u parlamentu, vladajuće i opozicione stranke su se saglasile da se o njemu, zbog važnosti teme, izjasne i građani. Veoma oštra predreferendumska kampanja bila je obeležena tvrdnjama vlade da je sporazum u nacionalnom interesu i u skladu sa evropskim principima, i upozorenjima opozicije da će Slovenija, na arbitraži, izgubiti izlaz na otvoreno more, odnosno status pomorske zemlje. Sporazum su, početkom novembra, u Stokholmu, potpisali premijeri slovenački premijer Pahor i hrvatska premijerka Jadranka Kosor. Na konačan ishod referenduma mogli bi da utiču i glasovi birača iz inostranstva, koji će biti prikupljeni do 14. juna, a zvanični rezultati biće saopšteni 29. juna.

Dobri poznavaoci ocenjuju da će ishod jučerašnjeg referenduma biti od značaja ne samo za dve zemlje već i za Zapadni Balkan, u smislu jačanja izgleda tog regiona da se priključi EU. Potvrda toga su i zainteresovanost Brisela i Vašingtona za rezultat referenduma, gde je izražena želja da on bude pozitivan, odnosno da Slovenci podrže odluku svog parlamenta da se granica s Hrvatskom uredi međunarodnom arbitražom.

Prihvatanje sporazuma bi, prema tvrdnjama iz EU, moglo da postane model i za rešavanje sličnih problema na Balkanu, gde Hrvatska ima otvorena granična pitanja i sa Srbijom, Crnom Gorom i Bosnom i Hercegovinom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari