Javno zagovaranje, kao organizovani politički proces, omogućava zainteresovanim građanima da koriste svoja prava i jednako učestvuju u procesu donošenja odluka na svim nivoima, a s krajnjim ciljem uticaja na pozitivne promene u društvu.
Beogradska otvorena škola je novembra 2018. godine, zahvaljujući podršci Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), započela projekat „Aktivni građani: bolje društvo – zagovaranjem ka saradnji i demokratskom razvoju“.
U partnerstvu sa Beogradskim fondom za političku izuzetnost i Balkanskom istraživačkom mrežom Srbija, otpočeli su rad na inoviranju pristupa javnom zagovaranju.
Inicijativa „Aktivni građani: bolje društvo“ ima cilj da doprinese jačanju demokratskog društva u Srbiji, utemeljenog na kulturi učešća građana u političkom procesu i doslednoj demokratskoj praksi.
Rad u korist zajednice
Na koji način su građani uključeni u procese javnog zagovaranja?
Organizacija se vraća direktnom radu s lokalnim organizacijama civilnog društva, zajedno unapređuju građanske inicijative i poboljšavaju njihove kampanje.
Uporedo, testiraju se pristupi i načini na koje se građanima mogu predstaviti dobre ideje, kao i motivacija u borbi za bolje društvo.
Bez aktivnog učešća građana i civilnog društva u prepoznavanju i rešavanju problema u zajednici nema napretka.
Javno zagovaranje omogućava organizovanim građanima da dođu do željenih promena, utiču na nosioce vlasti/ili donosioce odluka i pritom pridobijaju širu podršku.
Međutim, mnogobrojne aktivnosti organizacija i građana često ostaju nepriznate i nedovoljno vidljive za veliki deo javnosti.
Vođeni time, ljudi iz BOŠ su pokrenuli inicijativu za dodelu godišnjih nagrada za aktivne građane – Pokretači promena, koja slavi motivisane građane koji istrajavaju u svojim naporima da poboljšaju kako svoj tako i živote svojih sugrađana.
Nagrada kojom se slavi dobro u zajednici.
Na osnovu prethodnih dostignuća i vizije boljeg društva, zasnovanog na slobodi, znanju i inovacijama, BOŠ želi da prepozna uspešne inicijative, one koje su značajno doprinele razvoju lokalnih zajednica ili donele promene na nacionalnom nivou.
Cilj nagrade je da oda priznanje, pruži finansijsku podršku, prepozna i usmeri pažnju na organizacije civilnog društva i neformalne grupe koje nastoje da svoje zajednice učine boljim.
U godini prepunoj izazova, traže se primeri uspešne saradnje između javnih vlasti i organizacija, dolazi do inicijativa koje su angažovale i uspešno okupile građane, ali i novi načine za rešavanje starih problema u lokalnim zajednicama.
Da bi promovisali partnerstvo i solidarnost, iz BOŠ-a kažu da žele da istaknu one koji su doprineli da do promena i boljitka dođe.
Oni žele da prepoznaju i imenuju one izuzetne i izvanredne koji zaista čine razliku u današnjem svetu, da slavimo pojedince čiji je nesebični doprinos pokrenuo promene, one pojedince koji su neprestano išli iznad horizonta uobičajenih očekivanja, koji su istrajavali, podizali standarde i služili kao primer.
Takođe, oni žele da imenuju i predstavnike poslovne zajednice koji ne učestvuju direktno u zagovaračkim procesima, ali svojim doprinosom poboljšavaju standarde u ovom procesu, pokazujući izuzetnu posvećenost i podršku onima koji zagovaraju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.