Članovi Predsedništva BIH Haris Silajdžić i Željko Komšić zatražili su hitnu podršku Ujedinjenih nacija „u anuliranju rezultata genocida u Bosni i Hercegovini“. U pismu upućenom generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu Moon, Silajdžić i Komšić podsećaju da je 26. februara ove godine Međunarodni sud pravde doneo presudu u tužbi BIH protiv Srbije i Crne Gore, prema kojoj je počinjen genocid nad bosanskim muslimanima u i oko Srebrenice.

Članovi Predsedništva BIH Haris Silajdžić i Željko Komšić zatražili su hitnu podršku Ujedinjenih nacija „u anuliranju rezultata genocida u Bosni i Hercegovini“. U pismu upućenom generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu Moon, Silajdžić i Komšić podsećaju da je 26. februara ove godine Međunarodni sud pravde doneo presudu u tužbi BIH protiv Srbije i Crne Gore, prema kojoj je počinjen genocid nad bosanskim muslimanima u i oko Srebrenice. Naglasili su da je Sud doneo odluku prema kojoj su genocid počinile vojska i policija RS.

Dodik: Silajdžić i Komšić atakuju na RS

Banjaluka – Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je juče da zahtev bošnjačkog i hrvatskog člana Predsedništva BIH upućen UN predstavlja atak na RS i pokušaj favorizovanja kolektivne odgovornosti jednog naroda.

„To je pokušaj progona i omalovažavanja RS. Ako ta praksa ne prestane i ako je međunarodna zajednica i dalje bude tolerisala, nećemo stajati po strani, jer ne možemo nemo posmatrati da neko olajava RS generalnom sekretaru UN“, kazao je Dodik novinarima u Banjaluci.

„Srbija je proglašena odgovornom za kršenje Konvencije o genocidu zbog svog propusta da genocid spreči, te da kazni sve osobe koje su učestvovale u ovom zločinu, kao i za odbijanje da se povinuje privremenim merama koje je Sud naredio 1993. godine“, navela su dva člana Predsedništva BIH u pismu.
Prema njihovim rečima, Dejton je zaustavio genocid, ali je ostavio Bosnu i Hercegovinu podeljenu na dva poluautonomna entiteta, sa gotovo potpuno uništenim istinskim multietničkim karakterom, te nemoćnim centralnim institucijama. Silajdžić i Komšić tvrde da je i danas, budućnost BIH talac etno-teritorijalnih podela, te da je Dejtonski sporazum samo delimično sproveden. „Aneks 7 tog Sporazuma, koji garantuje pravo svih izbeglih i raseljenih osoba da se vrate u svoje domove nije implementiran na bilo kakav značajan način, posebno na teritoriji entiteta Republika Srpska“, navode Komšić i Silajdžić u pismu.
Podsetili su da je pre rata u Republici Srpskoj živelo preko 45 posto Bošnjaka i Hrvata, a da danas manje od osam posto nesrba živi u tom entitetu koji su „svakodnevno suočeni sa diskriminacijom u svim porama javnog i privatnog života“. Zatražili su od UN da upotrebe svoj autoritet kako bi osigurali da se eliminišu rezultati genocida u Bosni i Hercegovini, nakon čega bi se krenulo u modifikaciju ustavnih i drugih reformi u BIH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari